Z sądu do sądu

Autor: Ryszar Rotaub • • 28 września 2011 10:17


Ponadto, zdaniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, organizacje związkowe w ogóle nie powinny skarżyć uchwały przekształceniowej, ponieważ nie wykazały ani swojego interesu prawnego, ani nie określiły, na czym miałoby polegać jego naruszenie.

Związkowe prawo do kontroli

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt VII SA/Wa 621/11) nie podzielił tego stanowiska. Uznał, że o prawie związkowców do zaskarżania aktów decydujących o przekształceniach placówek leczniczych przesądza ustawa o związkach zawodowych. Dzięki temu istnieje możliwość społecznej i sądowej kontroli procesu przekształceń i ich skutków.

Sąd zaznaczył także, że ustawa o związkach zawodowych funkcjonuje niezależnie od tego, czy obowiązuje ustawa o ZOZ-ach (uchwała sejmiku została podjęta 22 marca 2010 r., gdy obowiązywała ustawa o zakładach opieki zdrowotnej) czy obecna - o działalności leczniczej.

Podobnymi przesłankami kierowały się sądy administracyjne w sprawie Szpitala Powiatowego im. R. Weigla w Blachowni, który uchwałą rady powiatu w Częstochowie został zlikwidowany i wydzierżawiony prywatnemu podmiotowi. Przeciwko przekształceniu protestowała częstochowska Solidarność, obawiając się o los pracowników. W kolejnych instancjach uznawano prawo związkowców do zaskarżenia decyzji samorządu. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny w październiku ub.r. unieważnił uchwałę rady powiatu.

Czekamy na uzasadnienie

- Oczekujemy od starosty określenia daty, kiedy szpital stanie się ponownie jednostką publiczną. Stanowisko NSA jest jasne: w taki sposób nie można było go przekształcić - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl po ogłoszeniu wyroku przewodniczący zarządu regionu częstochowskiego "S" Mirosław Kowalik.

Tymczasem Starostwo Powiatowe w Częstochowie zamierza podważyć prawomocny wyrok polskiego sądu na podstawie niezgodności z prawem unijnym poprzez odwołanie się do europejskiego wymiaru sprawiedliwości.

Jaką drogą pójdzie Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego?

- Obecnie czekamy na uzasadnienie wyroku. Dopiero po zapoznaniu się z nim będzie możliwe ustosunkowanie się do tej sprawy - poinformowała nas Anna Groszyk-Książak z biura rzecznika prasowego UMWM.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum