Wyzwania kujawsko-pomorskie

Autor: DK, LJ • • 26 grudnia 2013 15:28

Samorząd woj. kujawsko-pomorskiego nie ma narzędzi do kreowania polityki zdrowotnej w regionie. Priorytetem oddziału NFZ w tym województwie jest m.in. rehabilitacja neurologiczna i kardiologiczna - mówiono podczas Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia w Bydgoszczy (5 grudnia 2013 r.).

Wyzwania kujawsko-pomorskie

Była to druga konferencja w siódmej już edycji cyklu regionalnych debat poświęconych organizacji i finansowaniu opieki zdrowotnej w wybranych województwach, organizowanych przez wydawcę i redakcję miesięcznika oraz portalu Rynek Zdrowia. Pierwsze spotkanie odbyło się w Łodzi (25 listopada br.).

Wśród ponad 20 prelegentów bydgoskiej konferencji byli m.in.: szefowie największych szpitali w woj. kujawsko-pomorskim, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, władz samorządowych, okręgowych izb - lekarskiej i aptekarskiej - a także eksperci rynku medycznego.

Niepokoi wzrost zobowiązań

Edward Hartwich, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, przypomniał, że samorząd tego województwa dysponuje siedmioma szpitalami z 3155 łóżkami, a ich udział w budżecie wojewódzkiego NFZ sięga 20%.

- Jesteśmy więc znaczącym partnerem dla Funduszu w regionie. Przy ogólnym poziomie niedoborów środków finansowych nasze szpitale radzą sobie poprawnie. Za 10 miesięcy br. wygenerowały tylko 10 mln zł strat. To, co już dzisiaj niepokoi, to wzrost zobowiązań wobec kontrahentów placówek - mówił marszałek Hartwich podczas sesji dotyczącej głównych problemów ochrony zdrowa w woj. kujawsko-pomorskim.

- Nasza aktywność dotycząca polityki zdrowotnej ze względu na brak narzędzi prawnych jest niska - przyznał. - Jedynym kreatorem polityki zdrowotnej pozostaje NFZ, bo ma plan i środki. Na ma dzisiaj przesłanek, aby za wszelką cenę przekształcać nasze szpitale w spółki. Widzimy natomiast potrzebę konsolidacji placówek, ale to w dalszej perspektywie - powiedział Edward Hartwich.

Pieniędzy nie będzie więcej

Elżbieta Kasprowicz, zastępca dyrektora ds. medycznych Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, zaznaczyła, że plan finansowy na 2014 rok jest niemal identyczny jak w 2013. Budżet oddziału NFZ na 2014 rok to 3 mld 413 mln zł - wzrost nastąpił w opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień. Nieco więcej pieniędzy (o 10 mln zł) przeznaczonych zostanie także na leczenie szpitalne.

- Jak wygląda stan aneksowania umów z NFZ? Na przykład w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej mamy już 100 proc. zawartych kontraktów, w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej - 92%, w leczeniu szpitalnym - 98 % (jeden szpital nie podpisał jeszcze aneksu), leczenie psychiatryczne - 95% - wyliczała dyrektor Kasprowicz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum