Wyzwań nie brakuje

Autor: Prof . Wanda Romaniuk, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki • • 23 kwietnia 2013 15:22

W swojej działalności chciałabym ugruntować pozycję konsultanta krajowego oraz przyczynić się między innymi do poprawy procesu doskonalenia zawodowego, szkolenia specjalistycznego czy podyplomowego.

Wyzwań nie brakuje

Moim zdaniem ten proces należy rozpocząć od poprawy szkolenia młodej kadry lekarskiej, które na obecnym etapie realizacji wymaga uzupełnień, w zakresie zarówno organizacyjnym, jak i merytorycznym.

Kolejnym zagadnieniem, które znajdzie się w sferze moich zainteresowań, jest poczynienie starań na rzecz unowocześnienia terapii - zarówno zabiegowej, jak i farmakologicznej - w oparciu o nowoczesne metody i środki lecznicze. Przykładowo podam, że nieodzowne w specjalności okulistycznej jest uzgodnienie metod postępowania dotyczących operacji łączonych zaćmy i jaskry, zabiegów witreoretinalnych oraz keratoplastyki warstwowej przedniej i tylnej.

Innym aspektem mojej działalności będzie również wpływ na stopniowe wycofywanie metod uznanych za mniej przydatne, do których należy zaliczyć między innymi: laserową stymulację plamki siatkówki u dzieci z niedowidzeniem czy skleroplastykę w leczeniu krótkowzroczności u dzieci i młodzieży.

Kolejnym tematem, który wymaga zainteresowania konsultanta jest problem wyposażenia placówek okulistycznych w odpowiedni sprzęt medyczny, oraz sposobu jego wykorzystania. Obecnie, bardzo często tego rodzaju czynności leżą w gestii administracji placówek leczniczych, ze zrozumiałych względów, niekompetentnej w tym przedmiocie.

Bezpośrednio związana z tym zagadnieniem jest dostępność świadczeń medycznych z zakresu okulistyki z uwzględnieniem potrzeb społeczeństwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum