Wychodzą na finansową prostą

Autor: Wojciech Kuta • • 25 czerwca 2008 15:39

SPZOZ Szpital Ogólny w Bielsku-Białej - od cięcia kosztów do współpracy z prywatnym sektorem

Od momentu powstania jako SPZOZ w październiku 1998 roku Szpital Ogólny w Bielsku-Białej przechodzi restrukturyzację.
Przykład tej lecznicy dowodzi, że nawet tak wieloletnie działania racjonalizujące finanse publicznej jednostki, nie zawsze przynoszą natychmiastowy efekt.
Systemowe i formalne bariery powodują, że szefowie takich jednostek muszą nie tylko być rzutkimi menedżerami, ale i ludźmi obdarzonymi wyjątkową cierpliwością.
Liczbę łóżek i zakres usług medycznych w bielskim Szpitalu Ogólnym od lat dostosowuje się do rzeczywistych potrzeb.
Placówka ma obecnie 8 oddziałów (wcześniej 11), w których jest 301 łóżek.
W latach 1998-2006 zatrudnienie - wskutek zmian organizacyjnych - zredukowano z 705 etatów do ok. 460.

Punkt wyjścia

W najtrudniejszym dla placówki okresie, czyli latach 2002-2003, strata jednostki wynosiła prawie 5 mln zł.
- Jedną z ważniejszych przyczyn tego ujemnego wyniku było przeniesienie z naszej placówki do Szpitala Wojewódzkiego m.in.
oddziałów urologicznego i ginekologiczno- -położniczego. To spowodowało zmniejszenie naszych przychodów z NFZ - mówi Adam Kwiatek, dyrektor Szpitala Ogólnego w Bielsku- Białej. - Oprócz zmniejszenia liczby świadczeń odczuliśmy także obniżenie przez NFZ wysokości kontraktów nawet o 10%.
Mimo wielu podjętych działań, ujemny wynik nadal się utrzymuje, chociaż widać już pierwsze symptomy poprawy sytuacji; np. strata ogółem za 2005 r. jest o 436,6 tys.
zł mniejsza od zanotowanej w 2004 r.
- Za trzy, cztery lata powinniśmy uzyskać finansową równowagę. Oczywiście, jeśli "po drodze" nie przytrafi się nam się coś takiego, jak np. ustawa 203... - zaznacza Maria Kołłątaj, główna księgowa bielskiego szpitala.
- Skutki tej ustawy miały znaczący wpływ na naszą sytuację finansową. Na podstawie ugód rozłożyliśmy te zobowiązania wobec pracowników na raty. W czerwcu br. skończyliśmy spłacanie ustawy 203.
- W skali roku koszty ustawy 203 to 2 mln zł, a 1,5 do 2 mln zł kosztują nas świadczenia ponadlimitowe, czyli wykonywane poniżej kontraktu, za które tylko w części i to z opóźnieniem, są finansowane przez Fundusz - dodaje dyrektor Kwiatek.

Krok za krokiem

Wśród licznych posunięć, które wpłynęły korzystnie na wynik jednostki, szczególnie ważne było w 2004 r. przeniesienie do bielskiej lecznicy oddziału chirurgii ogólnej (ze szpitala w Bystrej). Wcześniej w Szpitalu Ogólnym powstał Zakład Pielęgnacyjno- Opiekuńczy (w miejsce dermatologii).
Poszerzenie zakresu działania tego zakładu o kolejne łóżka opieki długoterminowej jest następnym rozwiązaniem, mającym zwiększyć przychody placówki.
Wszystkie działania, które mają na celu poprawę sytuacji ekonomicznej szpitala, zmierzają w dwóch kierunkach: zwiększenia przychodów - m.in. umowy z podmiotami zewnętrznymi w zakresie diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, badania odpłatne dla indywidualnych pacjentów, plany zwiększenia ilości świadczeń w zakresie chirurgii krótkoterminowej, umowy z zewnętrznymi firmami medycznymi na świadczenie usług komercyjnych - w tym w ramach abonamentów; zmniejszenie kosztów - np. restrukturyzacja oddziałów (interny i neurologii - głównie poprzez zmniejszenie kosztów Izby Przyjęć), ograniczenie transportu między obiektami szpitalnymi, wprowadzenie zintegrowanego komputerowego systemu zarządzania, outsourcing kuchni, ochrony i pralni, szeroka restrukturyzacja finansowa zakładu.

Wielka przebudowa

Najwyraźniej determinacja szefostwa szpitala w walce o jego rentowność przekonała bielski samorząd, że obiekt wart jest inwestowania (gmina jest organem założycielskim placówki). Istotny jest też "podeszły" wiek budynku, wszak większość oddziałów mieści się w zabytkowym obiekcie z 1893 roku...
Trwa totalna przebudowa szpitalnych pawilonów. To, co już wykonano, robi wrażenie.
Nowoczesne aparatura, przestronne sale. Wartość inwestycji, która rozpoczęła się w 2003 r., a finansowana jest z budżetu miasta, wynosi ok. 35 mln zł.
Dyrekcja szpitala nie ukrywa, że chce, aby lecznica była dobrze postrzegana m.in. przez prywatny sektor medyczny. Współpraca z niepublicznymi świadczeniodawcami to przecież jeden z elementów programu wychodzenia SPZOZ Szpital Ogólny w Bielsku- -Białej na finansową prostą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum