Współpraca z armią może być dochodowa

Autor: LJ, PAP • • 11 lutego 2010 15:42

Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad rozwiązaniem problemu z obsadą stanowisk lekarzy wojskowych. Dotyczy to m.in. misji w Afganistanie.

Wśród propozycji pojawiają się m.in. stypendia lub łatwiejsza droga robienia specjalizacji. MON podjął już także decyzję o podwyższeniu uposażeń dla lekarzy na misjach. Obecnie, jak szacuje resort, zarabiają oni ok. 17 tys. zł. Po zmianach mają otrzymywać ponad 20 tys. złotych.

Misja w Afganistanie ma obecnie 14 etatów lekarskich. Bez obsady pozostają cztery spośród nich, w tym m.in. ortopedy i anestezjologa.

W Afganistanie działa już szpital polowy. Formalnie etaty lekarskie zostaną uwzględnione w strukturze kontyngentu od kolejnej, siódmej zmiany. Zapotrzebowanie na szpital pojawiło się po zwiększeniu liczebności naszych żołnierzy w tym kraju.

Na misjach obowiązuje system zabezpieczenia medycznego, którego istotą jest udzielanie pomocy na kolejnych poziomach, poczynając od działań sanitariuszy i ratowników na miejscu zdarzenia, poprzez ambulatoryjne leczenie chorych i rannych, aż po czasową ich hospitalizację.

Każdy kolejny poziom daje możliwość leczenia poważniejszych obrażeń poprzez wykonywanie coraz szerszego zakresu zabiegów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum