×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wspólny projekt telemedyczny dwóch szpitali

Autor: PW19 stycznia 2016 14:08

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach we współpracy z Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II opracowano nowatorski projekt z zakresu telemedycyny. Nowe rozwiązanie pozwoli na dokładniejsze badania obrazowe, bez narażania pacjenta na niepotrzebnie powtarzaną diagnostykę, a szpitala na zbędne koszty.

Wspólny projekt telemedyczny dwóch szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Informatyczna platforma fuzji badań obrazowych serca" to projekt badawczy realizowany wspólnie przez Zakład Medycyny Nuklearnej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II (lider projektu) i Zakład Medycyny Nuklearnej wraz z ośrodkiem PET Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

W wirtualnej chmurze

Projekt dotyczy opracowania i wdrożenia wspólnej platformy telemedycznej w tzw. chmurze wirtualnej, umożliwiającej archiwizację, wymianę i zaawansowaną obróbkę danych badań obrazowych wykonanych w różnych ośrodkach i w różnych technikach diagnostyki obrazowej (PET, tomografia komputerowa, kardiologiczny rezonans magnetyczny, tomografia emisyjna pojedynczego fotonu, spektroskopia rezonansu magnetycznego).

Pacjent zyskuje dokładniejszą diagnostykę, bez potrzeby powtarzania badań obrazowych wykonanych w różnych ośrodkach, bo lekarze mają dostęp do wszystkich badań obrazowych tego pacjenta umieszczonych i zabezpieczonych w chmurze wirtualnej.

- Chory unika powielania badań, a placówka medyczna związanych z tym kosztów - tłumaczy Izabela Opalińska, specjalista ds. komunikacji społecznej, informacji i edukacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii SPZOZ w Kielcach.

Jak wyjaśnia prof. Janusz Braziewicz, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej z ośrodkiem PET w ŚCO, projekt służy wymianie informacji i udostępnianiu sprzętu, który posiadają Kielce i Kraków, do badania pacjentów z chorobami kardiologicznymi, onkologicznymi i neurologicznymi.

Projekt fuzji badań

rozpoczęto w połowie 2014 roku dla pacjentów kardiologicznych, obecnie jest wykorzystywany również dla pacjentów z chorobami onkologicznymi i neurologicznymi. Został sfinansowany ze środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz funduszy unijnych.

Umowa z NCBiR zakłada, że projekt powinien funkcjonować co najmniej przez pięć lat, ale prof. Braziewicz spodziewa się, że do tego czasu powstanie już ogólnopolska sieć ośrodków współpracujących w tym zakresie. - Zyskamy ogromną bazę badań pacjentów, na podstawie której lekarze będą mogli wyciągać wnioski i prowadzić badania naukowe - mówi profesor.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze