Wrocław Nordic Walking we Wrocławiu, czyli Nowoczesna rehabilitacja

Autor: PAP, IB • • 13 lipca 2009 11:21

Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest pierwszą w kraju placówką, gdzie realizowany jest naukowy program rehabilitacji kardiologicznej pacjentów po zawałach.

Prof. Waldemar Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca Wojskowego Szpitala Klinicznego, dodał, że rehabilitacji zostali poddani pacjenci, u których wyczerpano możliwości technologiczne: - Korzystają ze stentów, kardiogramów czy defibrylatorów, ale ich komfort życia nie jest najlepszy. Mają się oszczędzać, czytać gazety w domowym zaciszu czy wyjść na spacer niedaleko od domu - mówi prof.

Banasiak. Prof. Piotr Ponikowski, kardiolog ze szpitala wojskowego, dodał, że pacjenci objęci rehabilitacją to najczęściej chorzy po kilku zawałach, z ciężko uszkodzonym sercem, po zabiegu chirurgicznym przeprowadzonym dawno temu. Do programu pilotażowego zakwalifikowano ponad 20 bardzo ciężko chorych pacjentów. Spotykają się trzy razy w tygodniu w 6-osobowych grupach i pod okiem fizjoterapeutów, rehabilitantów oraz kardiologów ćwiczą w szpitalnym parku. Wszyscy uprawiają Nordic Walking, czyli marsz z kijkami, który ma m.in. zwiększać wydolność fizyczną i minimalizować objawy niewydolności serca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum