Wielu choruje na własne życzenie

Autor: Luiza Jakubiak • • 15 października 2013 11:39

Jeden na dziesięć zgonów w Europie spowodowany jest chorobami płuc. Liczba zejść z powodu raka płuca i Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) będzie rosnąć. Takie dane szacunkowe pojawiają się co pewien czas w różnych publikacjach.

Wielu choruje na własne życzenie
W Europejskiej Białej Księdze Chorób Płuc prezentowanej przez Europejskie Towarzystwo Chorób Płuc (ERS) przy okazji tegorocznego kongresu Towarzystwa w Barcelonie (7-10 września 2013 r.) oszacowano również, iż 7% hospitalizacji pacjentów na terenie UE jest efektem ich problemów z układem oddechowym.

 

W Polsce (podobnie jak na świecie), najczęstszą przyczyną zgonów wśród pacjentów z chorobami płuc jest POChP. Szacunkowo rocznie umiera z tego powodu 15-20 tys. osób i lepiej raczej nie będzie. Wzrost umieralności jest głównie wynikiem palenia tytoniu.

POChP - a co to takiego?

Jednak zdaniem specjalistów, podawane dane są często mało precyzyjne i mogą być zaniżone w związku z niewłaściwym wskazaniem przyczyny śmierci pacjenta. Trwa dyskusja, czy głównymi przyczynami zgonu chorych na POChP są pozapłucne choroby współistniejące, do których najczęściej należą choroby związane z układem krążenia, cukrzyca typu 2, niewydolność nerek, przerost prostaty, osteoporoza, niedokrwistość czy powikłania ze strony układu oddechowego.

Bardzo często to właśnie choroby związane z układem krążenia są rozpoznawane jako przyczyna zgonu pacjentów hospitalizowanych na oddziałach chorób płuc.

Problematyczne jest także rozpoznanie choroby, co stanowi istotną przeszkodę w walce ze schorzeniem.

Zdarza się, że chory na POChP jest kierowany w pierwszej kolejności do kardiologa. Przez wiele lat może też być leczony na astmę.

- Lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej czasem trudno jest zróżnicować POChP i astmę. W przypadku chorób przebiegających z obturacją oskrzeli dochodzi do upośledzenia przepływu powietrza w drogach oddechowych, co przejawia się odczuciem duszności. Idąc tym tokiem myślenia, lekarz błędnie rozpoznaje astmę.

Z tego względu POChP rozpoznaje się późno, w stanie zaawansowanym, co bardzo utrudnia leczenie - ocenia prof. Paweł Śliwiński, kierownik IV Kliniki Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Jeszcze gorzej jest z wiedzą na temat POChP w społeczeństwie. W badaniu zleconym przez Towarzystwo Chorób Płuc sprawdzano znajomość skrótu POChP - prawidłowo rozszyfrowało go jedynie 5% ankietowanych.

Podobne badanie przeprowadzono w 2004 roku - wtedy 94% Polaków przebadanych przez TNS OBOP przyznało, że nie zna terminu POChP.

Złoty standard

- Podstawą do rozpoznania choroby jest wywiad i ustalenie objawów choroby, jednak złotym standardem służącym rozpoznaniu i monitorowaniu POChP jest spirometria - dodaje specjalista.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum