Wielkie szukanie sponsorów

Autor: Katarzyna Lisowska • • 01 sierpnia 2011 12:29


Działając w ten sposób, nie możemy się jednak skupić na tym, co najważniejsze, czyli na ratowaniu ludzi - przyznał Dębicki.

Aby móc zbilansować swoją działalność, ratownicy muszą sami szukać przychodów lub szukać sponsorów, a o tych coraz trudniej. Ostatnio nawet samorządy mniej chętnie dotują ratowników, wychodząc z założenia, że to rola państwa.

Dlatego ratownicy muszą zaciskać pasa i szukać oszczędności.

NIK kontra MSWiA

Według MSWiA, rozwiązanie problemów finansowych organizacji ratowniczych nie jest zadaniem ministerstwa. W biurze prasowym tego resortu usłyszeliśmy, że dotacje z MSWiA nie są jedynym źródłem funduszy dla podmiotów realizujących zadania z zakresu ratownictwa górskiego i wodnego. Mogą one pozyskiwać środki m.in. z funduszy europejskich, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach konkursów organizowanych przez samorządy terytorialne, wreszcie od sponsorów.

Tego zdania nie podziela jednak Najwyższa Izba Kontroli, która w 2010 r. skontrolowała działalność WOPR-u.

Organizacja otrzymała bardzo dobrą notę. Zdaniem NIK-u, ratownicy wodni sprawnie wykonują swoje zadania, ale potrzebne są im większe nakłady finansowe oraz zintegrowane systemy łączności, usprawniające prowadzenie akcji.

W raporcie Izby czytamy: "Dotychczas nie wiadomo, ile naprawdę kosztuje ratownictwo wodne i ile pieniędzy potrzebuje w skali kraju". Od 2007 r. do połowy roku 2009 MSWiA przekazało na ten cel 7,52 mln zł. Jak pisze NIK - stanowi to 8 groszy na jednego obywatela. Zdaniem NIK-u, resort spraw wewnętrznych nie nadzoruje odpowiednio wydawania tych pieniędzy.

Resort odpiera zarzuty

- Nie można zgodzić się z tezą postawioną w raporcie NIK-u, że MSWiA nie nadzoruje działalności WOPR-u. Od 2002 r. MSWiA przeprowadzało kontrole wykonania zadań przez WOPR. Analizowano m.in. dokumenty rachunkowe i to, w jaki sposób realizowane jest konkretne zadanie. Co roku NIK dokonywała kontroli wykonania budżetu państwa, gdzie sprawdzała wydatkowanie środków publicznych na realizację zadań ratownictwa wodnego - informuje nas Małgorzata Woźniak, rzecznik MSWiA.

Resort podkreśla, że kwota dotacji udzielonych WOPR-owi, GOPR-owi i TOPR-owi wzrosła z 6 mln 819 tys. w 2003 r. do 12 mln 363 tys. 218 zł w 2010 r.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum