Wiedźmin kosztował więcej...

Autor: JJ • • 12 lutego 2009 13:58

Udane eksperymenty z udziałem robota Robin Heart

W Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzone zostały 21 i 22 stycznia zabiegi operacyjne na zwierzętach przy użyciu robota Robin Heart.
Pierwszy z eksperymentów dokonany został w przestrzeni brzucha świni, gdzie zostały wykonane elementy zabiegu na pęcherzyku żółciowym. Drugi to była próba operacji serca.
Oba eksperymenty zostały uwieńczone sukcesem. Jak stwierdzili lekarze biorący udział w przedsięwzięciu, podstawową odpowiedzią, którą chcieli uzyskać, było to, czy można wykonać tego typu operacje narzędziami, jakie dostali do dyspozycji.

Fascynujący dzień

- Poszukujemy usilnie wad instrumentów, które dostaliśmy do dyspozycji - powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej dr Romuald Cichoń, kardiochirurg, dyrektor naukowy Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, od wielu lat operujący z wykorzystaniem robotów medycznych, który tym razem sterował polskim robotem Robin Heart.
- Dla mnie jest to fascynujący dzień.
Wiem na pewno, że tym robotem będzie można w przyszłości operować serce.
Pamiętając o dysproporcjach finansowania tego projektu u nas i podobnych na świecie, przez długi czas byłem sceptykiem, czy jesteśmy w stanie coś takiego zrobić - wyznał dr Romuald Cichoń. - Przekazuję głęboki ukłon w stronę kolegów inżynierów, którzy w trakcie zaledwie paru lat dogonili świat. Można dziś powiedzieć, że tym urządzeniem w przyszłości będzie można bezpiecznie operować pacjentów.
Zespół realizujący eksperyment próbował wprowadzić i alokować w obręb klatki piersiowej świni manipulatory robota w taki sposób, aby można było ocenić dokładnie ich możliwości. Lekarze otworzyli za pomocą narzędzi, w które wyposażony był Robin Heart, worek osierdziowy.
Następnie wykonali próbę symulacji naprawy zastawki trójdzielnej.
Eksperymenty trwały bardzo długo.
Każdy z elementów operacji był sprawdzany pod względem medycznym, informatycznym, mechanicznym. - Stąd prosta operacja otwarcia worka osierdziowego praktycznie trwała pół dnia - tłumaczył dr Cichoń.
Ile będą trwały eksperymenty z robotem Robin Heart? Na to pytanie nikt z zespołu uczestniczącego w pierwszej sesji eksperymentalnej urządzenia nie potrafił odpowiedzieć.
- To może trwać jeszcze rok, a może dwa lata. Nie wiadomo, czy takich eksperymentów będzie 20 czy 200. Diabeł tkwi w szczegółach. Oczywiście, chcielibyśmy zakończyć fazę eksperymentalną jak najszybciej. Byłoby świetnie, aby stało się to już w tym roku, ale nikt z nas nie jest w stanie określić tej perspektywy - stwierdził dr Cichoń.
Eksperymenty na zwierzętach z wykorzystaniem Robin Hearta mają wykazać wszystkie wady konstrukcji robota, nad którym zespół pod kierunkiem Zbigniewa Nawrata, adiunkta Katedry Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, pracował praktycznie od 2000 roku.
- Jeśli wykryjemy te wszystkie wady, to wreszcie pojawią się doskonałe narzędzia, które pozwolą wykonywać operacje mniej inwazyjnie nowymi, precyzyjnymi narzędziami - powiedział Zbigniew Nawrat.
W czasie eksperymentu testowane było narzędzie mechatroniczne, które można założyć na ramieniu robota. Można je również z niego zdjąć i operować nim w sposób manualny. Ten system został nazwany przez twórców urządzenia Robin Heart Unisystem.

Jeszcze sporo pracy

Zapytany o koszty, jakie do tej pory poniesiono w trakcie konstruowania i produkcji rodziny robotów Robin Heart, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu Jan Sarna powiedział: - Produkcja gry komputerowej Wiedźmin, według jej twórców, kosztowała 30 milionów złotych. Proszę porównać tę kwotę z tym, że nakłady na rodzinę robotów Robin Heart od 2000 roku do końca ubiegłego to kwota...
trzech milionów. Z tego 1,5 mln to środki budżetowe z resortu nauki, a pozostałe pieniądze były pozyskane i przekazane na ten cel przez fundację.
Przed konstruktorami i lekarzami kolejne fazy eksperymentów i badań.
Czeka ich jeszcze sporo pracy. Pierwsze kroki, jakie wykonali, są wielce obiecujące i przybliżają perspektywę wykorzystania - w operacjach nie tylko kardiochirurgicznych - robotów polskiej konstrukcji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum