Więcej pieniędzy, ale i biurokracji

Autor: JJ, WR • • 14 lipca 2015 12:11

W lipcu wchodzi w życie zarządzenie prezesa NFZ, które ma poprawić coraz trudniejszą sytuację niedoinwestowanych i przepełnionych szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR). Pierwszy projekt zmian, który miał obowiązywać od stycznia, spotkał się z krytyką.

Ostatecznie prezes Funduszu wycofał się ze zmian, a powołany przez niego zespół opracował nowe propozycje.

Niestety, niektórzy lekarze obawiają się, że owe zasady działania szpitalnych oddziałów ratunkowych sprawią, iż lekarze będą mieli mniej czasu dla pacjentów.

Jak wyjaśnia na łamach Dziennika Polskiego lekarz, który chce pozostać anonimowy, drukarki nie nadążają z drukowaniem dokumentów, z których co najmniej połowa niczemu nie służy. Wypisują je lekarze i pielęgniarki, którzy powinni zajmować się pacjentem. Ale nie ma wyjścia. Błąd w wypełnieniu choćby jednej rubryki powoduje, że NFZ nie wypłaci SOR-owi pieniędzy albo nałoży karę.

Specjalny zespół stworzył listę dodatkowych, specjalistycznych procedur leczniczych i diagnostycznych. Za spełnianie tych warunków SOR-y mają uzyskiwać dodatkowe punkty, jako przeliczniki do stawki.

Nowe zarządzenie wprowadzi podwyższoną stawkę za punkt dla szpitalnych oddziałów ratunkowych. Stawka ta wynosi obecnie 30 zł za punkt, zaś w myśl projektu rozporządzenia ma wzrosnąć do 52 zł za punkt.

Ponadto zmieni się sposób sprawozdawania świadczeń wykonanych w SOR. Chodzi o przypisanie procedur medycznych do kategorii stanu zdrowia oraz objawów medycznych pacjenta.

Andrzej Sapiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, wyjaśnia, że nowe rozwiązania i kolejne kody do wpisania w dokumentację przysporzą lekarzom pracy. Tym bardziej że w sytuacji poważnego zagrożenia zdrowotnego i naporu pacjentów na SOR lekarz nie zawsze znajduje czas na papierkową robotę. W jego ocenie jednak wzrost wyceny za punkt może okazać się wart tej pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum