Według projektowanych przepisów za trzy lata ma funkcjonować: Sprawny system oznakowania
Dotychczasowe umundurowanie członków zespołów ratownictwa medycznego będzie mogło być stosowane tylko do 31 grudnia 2010 r.
Zespoły ratownictwa medycznego zjawiające się na miejscach wypadków nie zawsze są wystarczająco widoczne, a gdy do tego jeszcze dodać niesprzyjające warunki atmosferyczne czy porę nocną, identyfikacja staje się jeszcze bardziej utrudniona. Ma temu zaradzić wprowadzenie jednolitego oznakowania i umundurowania.
Ma być jednolicie
Określenie ostatecznego terminu obowiązywania nowego umundurowania wynika z przepisów projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz sposobu oznakowania jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, centrum powiadamiania ratunkowego, a także sposobu oznakowania i wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego.
Niewprowadzenie przepisu przejściowego w omawianym zakresie wiązałoby się z koniecznością wymiany całości odzieży ochronnej używanej obecnie w systemie ratownictwa medycznego.
Oznaczałoby to duże nakłady finansowe po stronie dysponentów jednostek systemu, a także kłopoty w zapewnieniu dostaw kilkudziesięciu tysięcy kompletów nowego umundurowania, odpowiadającego warunkom opisanym w projekcie rozporządzenia. Wymagania dotyczące umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego będą obowiązywały po dniu wejścia w życie nowego rozporządzenia.
Jego projekt był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Okazało się, że wiele uwag dotyczyło znaku graficznego systemu (załącznik nr 1 do rozporządzenia). W związku z tym Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do ambasadorów państw Unii Europejskiej z prośbą o informację dotyczącą funkcjonowania w nich znaku ratownictwa medycznego. Z otrzymanych informacji wynika, iż nie ma jednolitej symboliki służącej łatwej identyfikacji systemu w tych państwach. Natomiast zaproponowany wzór graficzny istnieje np. w Danii, Grecji, Holandii, Słowacji i Finlandii. Sposób oznakowania jednostek systemu, jak i centrów powiadamiania ratunkowego, zaproponowano w załącznikach nr 2 i 3 do projektu.
Lekarz koordynator i kierujący akcją
Projekt rozporządzenia określa: wzór graficzny systemu, sposób oznakowania jednostek Państwowego Ratownictwa Medycznego, centrów powiadamiania ratunkowego, lekarzy koordynatorów ratownictwa medycznego, kierującego akcją prowadzenia medycznych czynności ratunkowych, osób wykonujących medyczne czynności ratunkowe oraz ratowników z jednostek współpracujących z systemem, a także wymagania w zakresie umundurowania członków zespołu ratownictwa medycznego.
I tak np., zgodnie z projektem rozporządzenia, lekarz koordynator ratownictwa medycznego będzie musiał posiadać kamizelkę ostrzegawczą zgodną z normą PN-EN 471:2005 o barwie fluorescencyjnej żółtej, z pasami z materiału odblaskowego co najmniej klasy 1, zgodnie z normą PN-EN 471:2005 tablica 5, z nadrukiem koloru czarnego lub granatowego na plecach i z przodu o treści: "LEKARZ KOORDYNATOR".
Z kolei kierujący akcją prowadzenia medycznych czynności ratunkowych będzie musiał mieć kamizelkę ostrzegawczą zgodną z normą PN-EN 471:2005 o barwie fluorescencyjnej żółtej, z pasami z materiału odblaskowego co najmniej klasy 1, zgodnie z normą PN-EN 471:2005 tablica 5, z nadrukiem koloru czarnego lub granatowego na plecach i z przodu o treści: "KIERUJĄCY AKCJĄ RATUNKOWĄ". Wysokość tych nadruków będzie wynosiła z przodu 5 cm, na plecach 15 cm.
Ambulanse i centra powiadamiania
Na zwiększenie bezpieczeństwa pracy wpłynie także właściwe oznakowanie ambulansów (zastosowanie folii odblaskowej typu 3) poprzez poprawę widoczności ambulansu w warunkach używania świateł drogowych. Proponowane uregulowania mają także wpłynąć na poprawę komfortu i bezpieczeństwa pracy członków zespołów ratownictwa medycznego.
Jednolite oznakowanie centrów powiadamiania ratunkowego, lekarzy koordynatorów ratownictwa medycznego oraz szpitalnych oddziałów ratunkowych ułatwi zidentyfikowanie placówki - odpowiednio: koordynującej lub realizującej medyczne działania ratownicze. Elementy graficzne mające znaleźć praktyczne zastosowanie i opisane w rozporządzeniu mają charakter uniwersalny i wzorowane są na oznakowaniach używanych przez podmioty ratownicze w krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych.
To samo dotyczy wymagań dla umundurowania osób uczestniczących w medycznych akcjach ratunkowych. Odzież ma być odporna na ścieranie, ogień i czynniki atmosferyczne, a ponadto winna spełniać krajowe normy dotyczące odzieży ochronnej.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)