Ważna rola dyrektora

Autor: DR • • 05 stycznia 2012 10:59

DOC. MACIEJ KOWALCZYK, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali Klinicznych

Zwykło się uważać, że rola dyrektorów szpitali klinicznych jest trudna, gdyż wymaga godzenia interesów szpitala i świata nauki reprezentowanego przez grono profesorskie. Potrafimy się coraz lepiej zrozumieć. Trudne wymagania ekonomiczne edukują nas wszystkich.

Uczelnie są miejscem, w którym pracują ludzie prowadzący dyskusję na odpowiednim, merytorycznym poziomie. Zatem, w większości szpitali klinicznych, nie jest źle z wzajemną komunikacją dyrekcja-uczelnia. Natomiast nie da się ukryć istnienia pewnego rodzaju konfliktu interesów polegającego na tym, że szef kliniki chce realizować dydaktykę na wysokim poziomie, naukę, a bardzo często kłóci się to z możliwościami finansowymi. Sprawa byłaby prostsza, gdyby w sposób ustawowy określono, jakimi środkami może dysponować ordynator.

Sądzę, że nowe możliwości obu stronom daje rozwiązanie oparte o system wywodzący się ze spółki kapitałowej. Formuła spółki pozwala na zarządzanie szpitalem przez uczelniany zarząd przedstawiający decyzje strategiczne i menedżera działającego jako dyrektor wykonawczy. To pozwoliłoby uniknąć roztrząsań - w czyim interesie działa lub nie działa dyrektor - podejmując trudne decyzje.

System zarządzania szpitalem klinicznym w ramach spółki kapitałowej moim zdaniem byłby dobry, ale - tu ważne zastrzeżenie - przy takim ustawowym dostosowaniu otoczenia, aby w warunkach gry rynkowej istniała równocześnie możliwość wykonywania wszystkich zadań, które się stawia przed szpitalami klinicznymi. Dobrym rozwiązaniem jest zapis w ustawie o działalności leczniczej dający możliwość rozdziału zadań ordynatora oddziału i kierownika kliniki. Podobnie jak to, że decydujący głos przy powoływaniu ordynatora ma dyrektor szpitala.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum