W poszukiwaniu prawdy o menedżerach kierujących naszymi szpitalami: Ankieterzy ruszyli w teren

Autor: Wojciech Kuta • • 05 sierpnia 2008 09:19

Bez wątpienia, o wiele łatwiej byłoby dzisiaj odpowiedzieć na pytanie o poziom zarządzania polskimi szpitalami, gdybyśmy znali już wyniki zakrojonego na szeroką skalę, ogólnopolskiego badania warunków efektywności systemu ochrony zdrowia. Badanie obejmuje próbę 73 polskich szpitali wszystkich poziomów referencyjnych. Co jest przedmiotem zainteresowania Instytutu i Katedry Polityki Ochrony Zdrowia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi? Najkrócej można powiedzieć, że wszystko.

Badanie zostało przygotowane w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ) oraz Krajowym Instytutem Ubezpieczeń. Ankieterzy - doktoranci, asystenci i studenci Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze Polityki Ochrony Zdrowia rozmawiali już z dyrekcjami 16 szpitali. Pracę zakończą w przyszłym roku.
Wtedy też zostaną opublikowane wyniki oraz analizy (jakościowe i ilościowe), dotyczące m.in.: warunków skuteczności leczenia, efektywnego zarządzania szpitalami, w tym jego finansowania, przygotowania kadry medycznej, bazy lokalowej, aparatury i wyposażenia szpitali itp.
- Wielogodzinne wywiady i bardzo szeroko rozbudowana, szczegółowa metryczka już teraz sugerują nam odpowiedzi na szereg pytań, bardzo istotnych z punktu widzenia sprawnego funkcjonowania jednostek służby zdrowia, na przykład - jak można zreorganizować szpital bez szkody dla jakości leczenia, a zarazem poprawić jego sytuację finansową - mówi Romuald Holly, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i dyrektor Krajowego Instytutu Ubezpieczeń.
Prowadzący badania nie ingerują w sposób prezentacji jednostek przez ich menedżerów.
Dzięki temu mogą lepiej zrozumieć, jakie są rzeczywiste relacje między szpitalem a płatnikiem i organem założycielskim, w jaki sposób dyrekcja placówki tworzy program restrukturyzacji.
Prof. Romuald Holly, przed zakończeniem tych wnikliwych i obszernych badań, niechętnie komentuje wyniki pierwszych wywiadów.
- Mogę jedynie powiedzieć, że dzięki tej konfrontacji z praktyką moje wyobrażenie o całym polskim systemie ochrony zdrowia, a szczególnie o zarządzaniu szpitalami, zostało poważnie zweryfikowane - przyznaje prof.Romuald Holly.
Zasadniczym celem badań jest opracowanie reguł zarządzania ryzykiem choroby i utraty zdrowia w ramach systemu zabezpieczenia zdrowotnego.
- Szukamy też ogólnych prawidłowości, może nawet algorytmów dla procedur efektywnej restrukturyzacji szpitali. Już teraz potwierdziło się, że najbardziej wartościową wiedzę w tym zakresie znajdziemy raczej w realnym otoczeniu szpitali i w gabinetach ich dyrektorów niż w najbardziej nawet zasobnych uniwersyteckich bibliotekach - dodaje prof. Holly.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum