W końcu mamy karnawał...

Autor: • • 31 stycznia 2012 10:15

Problemy drążące rodzimą ochronę zdrowia, w tym ostatnie zawirowania z nowymi zasadami wypisywania recept, nie napawają środowiska medycznego nadmiernym optymizmem. Jednak nie samą pracą człowiek żyje.

Dla higieny psychicznej warto na chwilę porzucić troski i pomyśleć choćby o wybraniu się na porządny bal. Taki jak choćby ten, który odbył się 26 lutego 2011 r.

- w przedostatnią niedzielę ubiegłorocznego karnawału

w stylowych wnętrzach łódzkiego Klubu Lekarza.

"Uczestnicy balu zabrali na ten wieczór nie tylko stosowne stroje, ale również wspaniałe nastroje"

- czytamy w relacji na łamach pisma Panaceum, wydawanego przez OIL w Łodzi.

Autor relacji nie przesadził, czego dowodem - zamieszczone zdjęcia.

Kasa się nie zgadza

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej przez lekarzy wynika z ustawy 0 podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 roku i rozporządzenia ministra finansów z 26 lipca 2010 roku. Wymóg wszedł w życie od początku maja 2011 r. przypomina Dziennik Gazeta Prawna. Jednak ów obowiązek można ominąć. Kasy nie trzeba stosować, jeśli wszystkie płatności realizowane są w formie przelewów bankowych lub kartą. Przed kasą chroni też wystawianie faktur VAT lub niewielka liczba transakcji dokonywanych w trakcie roku - nie więcej niż 50 1 klientów - nie więcej niż 20 -czytamy w DGP.

Ze sformułowania "przed kasą chroni..."może wynikać, że wynalazek ten np. w gabinetach lekarskich stanowi swoiste zagrożenie. Dla lekarzy czy pacjentów?

Zdrowie rolników

Rada Ministrów ma się zająć projektem ustawy dotyczącej składki zdrowotnej rolników. Został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Proponowane przepisy różnicują wysokość składek w zależności od ilości posiadanej ziemi - przypomina Polska Agencja Prasowa.

Projekt powstał w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne zapisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich faktyczne dochody. Na zmianę tych przepisów TK dał 15 miesięcy, czyli do 4 lutego 2012 r. Nowelizacja zakłada, że docelowo wysokość składki zdrowotnej będzie zależeć od dochodów uzyskiwanych przez rolników. Na 2012 r. autorzy zaproponowali przepisy przejściowe. Wysokość składki w gospodarstwach wiejskich byłaby związana z powierzchnią gospodarstwa.

PSL podejrzanie milczy w tej sprawie. Bardziej prawdopodobny wydaje się trwający w nieskończoność "okres przejściowy", czyli kolejne propozycje poprawek. I tak do następnej kadencji.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum