VAT: szpitale mogą coś odliczyć...

Autor: Tomasz Jędorowicz • • 19 maja 2010 12:29

TOMASZ JĘDOROWICZ, zespół ds. sektora ochrony zdrowia PricewaterhouseCoopers

Przyjrzenie się wykorzystaniu sprzętu, pracy personelu białego i administracji, efektywności zarządzania recepcją oraz ruchem pacjentów w jednostce i związany-mi z tym kosztami daje szansę na poprawę jakości funkcjonowania placówki medycznej i oszczędności. Jednym z obszarów, na który także warto zwrócić uwagę, są koszty podatkowe.

W branży medycznej w całej UE największym problemem jest podatek VAT, którego jednostka publiczna i prywatna zwykle nie może odliczyć, bo świadczy głównie usługi ochrony zdrowia - zwolnione z VAT.

Sprzedaż opodatkowana

Obecnie może być inaczej dzięki najnowszemu wyrokowi NSA z 13 kwietnia 2010 r., w którym Sąd podtrzymał stanowisko Warszawskiego Sądu Administracyjnego kwestionujące zgodność z dyrektywą przepisów polskiej Ustawy o VAT. Przepisy te wykluczały możliwość odliczenia podatku VAT w sytuacji, gdy wartość obrotu opodatkowanego u podatnika nie przekracza 2%.

Taki niski poziom sprzedaży to typowa sytuacja dla menedżerów z sektora ochrony zdrowia. Przedsiębiorcy prywatni i szpitale publiczne wykazują zwykle niewielką sprzedaż opodatkowaną z tytułu wynajmu pomieszczeń lub sprzedaży innych usług (np. pralni szpitalnej lub stołówki). Stosując się do przepisów, nie odliczali dotychczas nawet tej ograniczonej kwoty VAT.

Wyrok NSA zmienia zasadniczo sytuację. NSA wskazał wyraźnie, że jeżeli przepis o 2% progu ogranicza możliwość odliczenia, podatnik ma prawo go pominąć i dokonać odliczenia w oparciu o przepisy dyrektywy.

Znaczenie wyroku

Ponieważ brzmienie przepisów od 1 maja 2004 r. nie ulegało zmianie, wyrok stwarza możliwości zmiany historycznego już i przyszłego podejścia do tego problemu. Ewentualna decyzja o korekcie powinna być jednak uwarunkowana analizą oszczędności i kosztów takiej zmiany w rozliczeniach VAT.

Jakkolwiek wyrok nie rozwiązuje w całości branżowego problemu kosztów VAT, to stwarza jednak podstawy dla uzyskania pewnych oszczędności, a przynajmniej powinien skłonić do zastanowienia się nad rozliczeniami VAT jednostek funkcjonujących w sektorze ochrony zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum