Ustawa podpisana, czyli trzeba spalać

Autor: PAP, LJ • • 17 marca 2010 12:01

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację Ustawy o odpadach, uchwaloną przez Sejm 22 stycznia br. Nowelizacja pozwala m.in. na zamykanie z urzędu składowisk odpadów, które nie spełniają wymogów prawa. Zgodnie z nowymi zasadami nie będzie można wywozić poza granice województwa odpadów niezawierających substancji niebezpiecznych.

Będą one musiały być zagospodarowywane lub utylizowane tam, gdzie zostały wytworzone, chyba że bliżej będzie instalacja do unieszkodliwiania odpadów, np. spalarnia w sąsiednim województwie.

W parlamencie najwięcej kontrowersji budziły proponowane przez rząd zmiany w sposobach utylizacji zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych.

Rząd chciał rozszerzyć katalog metod ich utylizacji, np. przez sterylizację w autoklawach, za pomocą mikrofal czy substancji chemicznych.

Minister zdrowia w rozporządzeniu miał określić warunki, jakie muszą spełnić te metody sterylizacji. Jednak Sejm i Senat nie zgodziły się na to. Jedyną metodą utylizacji zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych pozo-stało spalanie.

Senatorowie przytaczali opinie naukowców popierające lub kwestionujące alternatywne wobec spalania metody utylizacji odpadów medycznych. Według jednych analiz wyłącznie spalanie zapewnia bezpieczeństwo epidemiologiczne, a według innych - takie bezpieczeństwo gwarantują wszystkie stosowane współcześnie rozwiązania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum