Ubezpieczenia zdrowotne dla wszystkich?

Autor: PAP, MAK • • 20 maja 2016 10:45

Według ministra zdrowia KONSTANTEGO RADZIWIŁŁA obowiązujący w Polsce od 1999 r. system ubezpieczeń zdrowotnych wypchnął na margines systemu ochrony zdrowia 2,5 mln obywateli polskich, którzy z różnych powodów nie są ubezpieczeni. Zapowiedział, że jeszcze przed wakacjami będą znane założenia do ustawy, która ma to zmienić.

W 2015 r. było ponad pół miliona osób, które zgłosiły się do systemu publicznej opieki zdrowotnej i dowiedziały się, że będą musiały zapłacić za opiekę zdrowotną, mimo że są Polakami mieszkającymi w Polsce - powiedział minister Radziwiłł 21 kwietnia w Rzeszowie. Jego zdaniem, jest to "sytuacja, która jest przejawem braku solidarności między nami".

- Jest również łamaniem konstytucji, która zapewnia każdemu prawo do opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych na równych zasadach - zaznaczył. - Osoby, które znalazły się poza systemem ubezpieczeniowym, "to nie są ludzie jakiegoś marginesu".

- To jest np. duża liczba osób pracujących na umowach cywilnoprawnych nie dlatego, że wybrali taką formę zatrudnienia, tylko najczęściej dlatego, że zostali do tego zmuszeni przez pracodawców. To chcemy zmienić. W tej sytuacji z uprawnienia ubezpieczeniowego będziemy przechodzić do uprawnienia obywatelskiego - zadeklarował Radziwiłł.

Zapowiedział, że przed wakacjami będzie znany kształt założeń do ustawy; wtedy też zostanie poddany debacie publicznej. - Dzisiaj nie jestem gotów powiedzieć, jak to będzie w szczegółach wyglądało, ale najprawdopodobniej doprowadzimy do sytuacji, w której finanse przeznaczone na ochronę zdrowia będą zbierane w takiej zakładce budżetu nazywanej państwowym funduszem celowym - tłumaczył minister zdrowia.

Budżet ten prawdopodobnie będzie częściowo finansował najdroższe świadczenia zdrowotne z poziomu ministra zdrowia, a wszystkie pozostałe z poziomu wojewody.

- To będą podmioty, które zajmą miejsce NFZ jako płatnika - zapowiedział szef resortu zdrowia. W jego ocenie, wprowadzenie nowego systemu "najprawdopodobniej nie będzie możliwe od 1 stycznia 2017 r.". Nie wykluczył, że może to nastąpić od połowy 2017 r. lub od początku roku 2018.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum