Typowy maj

Autor: Piotr Kula • • 03 lipca 2008 14:27

Piotr Kula, prezes PharmaExpert

Całkowita wartość rynku aptecznego w maju 2008 r. wyniosła 1 881 mln zł i była wyższa o 12% od wartości rynku w analogicznym okresie 2007 r. Natomiast względem kwietnia br. cały rynek apteczny zanotował spadek aż o 9,5%. Niższa wartość rynku aptecznego w porównaniu z poprzednim miesiącem wynika m.in. z niespodziewanie wysokiego wzrostu w kwietniu sprzedaży leków w segmencie recept refundowanych. Inaczej wygląda obraz maja 2008 r., jeśli porównamy wartość sprzedaży wobec wyników z maja ubiegłego roku.
Tutaj zarówno cały rynek apteczny, jak i jego poszczególne segmenty wykazują tendencję wzrostową. Największy wzrost (+14,6%) zanotowano w segmencie sprzedaży odręcznej, co pozwoliło na zwiększenie udziałów o 2,3% w całości rynku aptecznego w maju br. Udziały pozostałych części rynku, tj. zarówno recept refundowanych, jak i recept pełnopłatnych, spadły.
Średnia cena leków w maju wyniosła 14,36 zł (+4,9% vs maj 2007 r.). Wzrost w segmentach recept - zarówno refundowanych i pełnopłatnych, jak również w sprzedaży odręcznej, był zbliżony i wahał się od 5,7% do 6,0%. Mimo osiągnięcia najniższej wartości sprzedaży na rynku aptecznym w maju, sytuacja ta nie jest czymś niepokojącym, gdyż zazwyczaj ten miesiąc nie charakteryzuje się wzrostem (chyba że realizowana jest zmiana w wykazach leków refundowanych, która najczęściej zaburza trendy roczne dla danego miesiąca).
Za interesujący fakt należy uznać sytuację, iż już drugi miesiąc z rzędu utrzymuje się wzrost wartości segmentu leków refundowanych, co przy ciągłym - utrzymującym się od jesieni ub.r. - wzroście rynku produktów leczniczych realizowanych w ramach sprzedaży odręcznej znamionuje, iż rynek apteczny utrzyma tendencję wzrostową z uwzględnieniem okresowego spadku, jakim charakteryzuje się okres letni (lipiec i sierpień).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum