Tychy kupią szpital od marszałka

Autor: OPR. MAK • • 20 października 2015 13:42

Sejmik Województwa Śląskiego poparł 31 sierpnia br. pomysł sprzedania Tychom udziałów w spółce zarządzającej tamtejszym Szpitalem Wojewódzkim. Jeśli tran-sakcja dojdzie do skutku, będzie to prawdopodobnie pierwszy przypadek, kiedy jeden samorząd sprzedaje szpital innemu.

Tychy kupią szpital od marszałka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obydwu stronom zależy na transakcji - informuje Gazeta Wyborcza. Marszałkowi dlatego, że podlega mu zbyt wiele szpitali. W dodatku ponad połowa z nich ma ogromne długi. Władze Tychów chętnie kupią szpital, bo to głównie mieszkańcy tego miasta oraz starostwa lędzińsko-bieruńskiego korzystają z lecznicy.

Przez lata, pod rządami kolejnych dyrektorów szpital w Tychach popadał w spiralę długów. Wygaszano działalność kolejnych oddziałów. Kiedy komornicy zajęli konta placówki w NFZ, marszałek zdecydował o komercjalizacji szpitala.

Z zakładu opieki zdrowotnej, jakim była placówka, wydzielono oddziały szpitalne. Przejęła je w zarządzanie spółka Megrez, należąca w całości do województwa. Później udziały w niej odsprzedano miastu Tychy (prawie 41% za 6,4 mln zł) oraz powiatowi bieruńsko-lędzińskiemu (1,28% za 200 tys. zł).

Prawie 58% udziałów w spółce Megrez, czyli szpitalu, nadal ma województwo. I właśnie te udziały chce teraz przejąć prezydent Tychów. Uchwała sejmiku z 31 sierpnia br. ma charakter intencyjny. Sprawa wydaje się jednak przesądzona, uchwała przeszła bowiem jednogłośnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum