×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Trzeba sprawnie zarządzać projektem

Autor: Rafał Włach27 października 2013 11:08

Jaka jest rola i poziom zaangażowania szefów placówek medycznych w doborze i wdrażaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych w swoich jednostkach? Nasi rozmówcy z branży IT zaznaczają, że właśnie zarządzający lecznicami - chociaż zwykle nie są to osoby profesjonalnie zajmujące się informatyzacją - poprzez swoje nastawienie, chęć zrozumienia istoty informatyzacji w różnych obszarach ochrony zdrowia, odgrywają pierwszorzędną rolę w definiowaniu priorytetów dotyczących projektów wdrożeniowych czy udoskonalania już funkcjonujących rozwiązań.

Trzeba sprawnie zarządzać projektem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wdrożenie systemu informacyjnego w szpitalu dotyczy praktycznie wszystkich procesów przebiegających w placówce - począwszy od zarządczych po diagnostyczno-terapeutyczne.

 

Prawidłowy przebieg wdrożenia z zakresu IT wymaga częstych konsultacji z dyrektorem jednostki lub jego zastępcami. Bez zaangażowania zarządu szpitala trudno wyobrazić sobie prawidłową realizację projektu IT.

Informatycy posiadają oczywiście dużą wiedzę techniczną i merytoryczną, jednak kwestia ustalania zasad pracy w systemie informacyjnym i koniecznych zmian w nich następujących pozostaje w kompetencji dyrektora.

To właśnie on odpowiada za wprowadzenie nowych zasad pracy zakładu, które mogą przecież kolidować ze starymi przyzwyczajeniami. Wówczas menedżer staje się z jednej strony negocjatorem, a z drugiej propagatorem nowych rozwiązań. Oczywiście nasze zespoły wdrożeniowe są w stałym kontakcie nie tylko z dyrektorem naczelnym, ale także jego zastępcami ds. medycznych oraz technicznych lub administracyjnych.

Priorytety w wydatkach

Wiedza szefów szpitali dotycząca informatyzacji w ostatnich dwóch latach bardzo wzrosła, m.in. za sprawą udziału w projektach ujętych w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia. Silna jest już także świadomość potrzeby wprowadzania kolejnych rozwiązań informatycznych. Myślę, że obecnie trudno już byłoby znaleźć dyrektora, który nie posiadałby przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu funkcjonowania systemów IT w placówkach medycznych.

Jeśli natomiast chodzi o priorytety w wydatkach szpitalnych, wydaje się, że wciąż na pierwszym miejscu jest sprzęt, ale i to się zmienia. Dyrektorzy coraz częściej poszukują rozwiązań, które umożliwiają zarządzanie procesowe. Zauważmy ponadto, iż zachodzi również zmiana pokoleniowa wśród osób zarządzających szpitalami, co również ma znaczenie przy określaniu wspomnianych priorytetów inwestycyjnych.

Kierujący szpitalami są świadomi swoich obowiązków wynikających z ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Chociaż - podobnie jak w przypadku tzw. przepisów dostosowawczych - także w zakresie informatyzacji, w tym wymogu prowadzenia od 1 sierpnia 2014 r. elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) - jedni już są do tego przygotowani, pozostali jeszcze czekają, licząc na mniej lub bardziej realne przesunięcie terminu obligatoryjnego wprowadzenia EDM.

Pozyskiwanie specjalistów

Wracając do roli szefów szpitali w procesach informatyzacyjnych - bardzo ważna jest umiejętność pozyskiwania odpowiednich specjalistów do zespołów zajmujących się wdrożeniami IT. Obecnie to właśnie obszar HR stwarza wielu szefom szpitali być może największy problem, co wynika z ograniczonych środków na wynagrodzenia specjalistów, także w zakresie IT.

Ta materia jest obecnie naprawdę bardzo złożona i wymaga projektowego zarządzania na odpowiednim poziomie. Dlatego warto zastanowić się nad wprowadzeniem w polskich szpitalach - wzorem wielu krajów zachodnioeuropejskich - stanowiska CIO (chief information officer), czyli osoby w randze członka zarządu spółki lub wicedyrektora szpitala, który odpowiada za całość polityki informacyjnej jednostki, obejmującej tak wiele obszarów - od medycznego po administracyjny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze