Trzeba inaczej wydawać pieniądze

Autor: RZ • • 23 kwietnia 2014 11:41

Wydatki na onkologię w naszym kraju w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosły trzykrotnie. To świadczy o dobrym kierunku, bo choroby nowotworowe stają się największym problemem epidemiologicznym. Niestety, te pieniądze są źle wydawane. Jako grupa ekspertów, która pracuje nad tzw. cancer planem, próbujemy wskazać możliwości optymalizacji wydawania tych środków. W tym kontekście pojawia się dyskusja o tzw. limitowaniu świadczeń.

Onkologia nie jest dzisiaj w Polsce traktowana jako procedura bezpośrednio ratująca życie, chociaż wiemy doskonale, że niewłaściwa sekwencja leczenia skutkuje zmniejszeniem szans na wyleczenie lub ich zaprzepaszczeniem.

Według naszego stanowiska onkologia, przynajmniej jeśli chodzi o leczenie radykalne, powinna być traktowana priorytetowo jako procedura ratująca życie. Stąd nacisk na zniesienia limitów. Oczywiście dla NFZ byłoby to ogromnym obciążeniem, bo w przeciwieństwie do porodów i zawałów serca - liczba zachorowań na nowotwory cały czas rośnie.

Jeśli chcemy, by polski pacjent miał takie same szanse na wyleczenie jak pacjent w krajach Unii Europejskiej - innego wyjścia (niż zniesienie limitów - przyp. red.) nie ma. Wyniki leczenia w tych krajach są średnio o 10% lepsze.

Zniesienie limitów nie może jednak nastąpić od razu, bo gdybyśmy teraz utworzyli możliwość finansowania bez limitu leczenia we wszystkich przypadkach, np. podejrzenia nowotworu złośliwego, to świadczenia te byłyby "wykorzystywane" do diagnozowania i leczenia innych chorób, które nie są nowotworami złośliwymi.

Cały problem polega na tym, jakie kryterium wejścia wprowadzić. Tu jest najwięcej dyskusji i sprzecznych poglądów. Czy już po rozpoznaniu histopatologicznym choroby nowotworowej, czy na etapie diagnostyki, o której wiemy, że jest "wąskim gardłem"? Jeżeli w Polsce mamy 150 tys. zachorowań rocznie, to podejrzeń, żeby wykluczyć nowotwór wielokrotnie więcej - więc w dyskusji przewijał się pogląd, że nie możemy tych świadczeń pozostawić bez limitów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum