Trochę jak w wojsku...

Autor: Luiza Jakubiak • • 17 grudnia 2009 09:18

Podczas jednej z warszawskich konferencji w 2007 r, krążył Financial Times z informacją o przejęciu steru firmy Teva przez generała Shlomo Yanai

Trochę jak w wojsku...

Po ogłoszeniu przez firmę innowacyjną Pfizer planów rozpoczęcia produkcji leków generycznych, analityk Jami Rubin z Goldman Sachs pytał: - Próbujecie stać się drugą T e v ą? Z kolei Daniel Vasella, CEO koncernu Novartis, stwierdził, że część generyczna spółki (Sandoz) generuje wzrost, ale nie jest on wystarczający. Jego zdaniem, Teva wyprzedziła Sandoz w kilku kluczowych obszarach, a to powinno być dla koncernu inspiracją. Co takiego szczególnego innowacyjne giganty widzą w generycznej firmie?
Mówimy o podmiocie, który zajmuje ósmą pozycję na rynku w Polsce, trzecią pod względem wielkości, gdy chodzi o rynek generyczny. Michał Nitka, prezes Tevy Polska, podpowiada, że pewnie chodzi o ambitne plany i ich sprawną realizację: - To kwestia dużej konsekwencji w działaniu i zorientowania na cel.

Przywództwo strategiczne

Teva powstała w 1901 roku w Izraelu. Lata powojenne to historia spektakularnych przejęć innych podmiotów, co pozwoliło firmie zwiększyć udział rynkowy i osiągnąć zasięg globalny.
Podczas jednej z warszawskich konferencji w 2007 roku, wśród uczestników krążył Financial Times z informacją o przejęciu steru firmy przez generała armii izraelskiej Shlomo Yanai.
57-letni Izraelczyk zapowiadał, że Teva - przynosząca wtedy zyski w wysokości 9 miliardów dolarów rocznie - do roku 2012 zwiększy dochody do 20 miliardów dolarów. Wszystko wskazuje na to, że się nie pomylił.
Zdaniem prezesa Nitki, za atut firmy można uznać to, że jest bardzo sprawna organizacyjnie i nie jest strukturą, która generuje koszty. - Nie ma niepotrzebnych stanowisk, jesteśmy dzięki temu efektywni kosztowo oraz pod względem innowacyjności - mówi Michał Nitka i zapowiada kolejny cel do realizacji: - Poprawienie pozycji rynkowej, czyli awansowanie do pierwszej piątki firm w Polsce i co najmniej na drugą pozycję na rynku firm generycznych. Docelowo chcemy być w Polsce największą firmą generyczną.
Organizacja firmy została zauważona w rankingu World’s Best Companies 2009, przygotowanej przez Business-Week. Teva zajęła w nim 20. miejsce na 40. sklasyfikowanych firm, jako jedyna z branży farmaceutycznej. W tym zestawieniu były brane pod uwagę m.in.: dążenie do innowacji, dywersyfikacja portfolio produktowego, agresywna ekspansja, silne przywództwo i jasna wizja przyszłości.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum