W Krakowie obchodzili Światowy Dzień Serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2008 18:23

Kolorowy pochód poprzedzała orkiestra górnicza z kopalni soli w Wieliczce. Uczestniczyli w nim lekarze ze wszystkich krakowskich instytucji kardiologicznych, ich pacjenci, a także dzieci i młodzież. Przez całą niedzielę na Rynku można było zbadać serce i porozmawiać z lekarzami o profilaktyce chorób serca.

W tym roku lekarze uczestniczący w Światowym Dniu Serca zwracają uwagę na powiązanie zgonów sercowopochodnych z wcześniej przebytą infekcją grypy. Według statystyk około 20 - 30 proc. zawałów serca jest poprzedzonych ostrą infekcją układu oddechowego. Corocznie też liczba zawałów serca i udarów mózgu wzrasta w sezonie jesienno - zimowym, w okresie nasilenia infekcji.

Według konsultanta województwa małopolskiego w dziedzinie kardiologii prof. Piotra Podolca, z tego właśnie powodu osoby po 50. roku życia, osoby cierpiące na schorzenia układu sercowo- naczyniowego, z przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego (w tym chorzy na astmę), a także chorzy na cukrzycę i inne choroby metaboliczne, powinni szczególnie zadbać o siebie w okresie zwiększonego ryzyka infekcji grypowych i obowiązkowo szczepić się przeciw grypie, aby ochronić się przed infekcją, która może mieć katastrofalny wpływ na ich zdrowie i życie.

– Najbardziej niepokojące jest to, że prawie nikt z osób z powikłaniami nie stosuje w Polsce czynnej profilaktyki przeciwgrypowej. Tymczasem aktywna profilaktyka, potocznie nazywana szczepieniami, może ratować pacjentów – podkreślił prof. Podolec.

Szczepienie przeciw grypie jest zalecane przez Ministra Zdrowia w kalendarzu szczepień profilaktycznych. Ustawa o Chorobach Zakaźnych obliguje każdego lekarza do zalecania szczepień znajdujących się w tym wykazie, bez względu na to, czy są refundowane, czy też płaci za nie pacjent.

W ostatnich latach naukowcy stwierdzili, że szczepienie przeciwko grypie zmniejsza liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia wśród pacjentów z chorobami serca. Wykazano ponadto, że szczepienie przeciwko grypie zmniejsza także liczbę niedokrwiennych udarów mózgu. Zaobserwowano, że coroczne szczepienie przeciw grypie u pacjentów po zawale serca redukuje ryzyko śmierci wskutek ponownego ostrego epizodu wieńcowego aż o 75 proc.

Światowy Dzień Serca, obchodzony po raz 9. w ponad 120 krajach, ma na celu szerokie upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach leczenia i profilaktyki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum