To służba publiczna

Autor: PAP, MAK • • 21 kwietnia 2010 13:38

Senatorowie PO w oświadczeniu skierowanym do premiera Donalda Tuska krytykują komercjalizację ratownictwa medycznego. Podczas konferencji prasowej w Łodzi, 16 marca br., parlamentarzyści - Andrzej Owczarek i Marek Trzciński - poinformowali, że pod oświadczeniem podpisało się 32 senatorów Platformy Obywatelskiej oraz jeden senator niezależny.

Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia, ratownictwo medyczne jest tak samo niezbędne jak straż pożarna czy policja. Te dwie ostatnie instytucje pozostają w kompetencji władzy publicznej. Nie wiadomo jednak, dlaczego losy ratownictwa medycznego potoczyły się inaczej. Według nich, powierzenie organizacji ratownictwa medycznego regułom konkursowym pokazuje, iż wolna konkurencja nie tylko nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale generuje kolejne.
Jako przykłady podali kilka rozstrzygnięć konkursów na usługi ratownicze w Łódzkiem. W kilku powiatach konkurs wygrała prywatna firma, ale - jak twierdzą autorzy oświadczenia - wiele wskazuje na to, że np. przy ocenie wniosków tych firm pominięto kryteria, które powinny być oceniane. Pokrzywdzonymi są zawsze jednostki publicznej służby zdrowia.
W oświadczeniu senatorowie zwracają również uwagę na następstwa organizowania konkursów. Ich zdaniem, przegrana pogotowia, prowadzonego przez szpital, eliminuje tenże szpital raz na zawsze z rynku. Szpital musi się pozbyć ratowników, zwrócić dotacje, za które zostały zakupione ambulanse i sprzęt medyczny, bo nie jest w stanie realizować programu, na jakie te pieniądze pozyskał.
Senatorowie są przekonani, że ratownictwo medyczne świadczone jako usługa komercyjna wydaje się nieporozumieniem. Przypomnieli, iż praktyka pokazała, że ze względów oszczędnościowych pacjenci z zagrożeniem życia byli dowożeni do najbliższego szpitala, a nie tam, gdzie można było udzielić im niezbędnej pomocy.
"Pozostawienie ratownictwa medycznego w kompetencji państwa jest kluczowe dla bezpieczeństwa obywateli" - napisali senatorowie w swoim oświadczeniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum