To nie z powodu biedy...

Autor: MS • • 01 sierpnia 2011 12:37

Sprzedaż leków z pseudoefedryną ma być reglamentowana

To nie z powodu biedy...
Rząd chce ograniczyć sprzedaż popularnych leków na katar zawierających pseudoefedrynę do 720 mg przy jednorazowym zakupie. Projekt zmienionej Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w którym znalazł się przepis ograniczający zakup pseudoefedryny, trafił do sejmowej Komisji Zdrowia.

- To jeden ze sposobów, aby ograniczyć masowy zakup leku, który ze względu na swój skład stanowi półprodukt przy wytwarzaniu silnie działającego narkotyku - metaamfetaminy - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Michał Pietrzykowski, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku.

Dwie możliwości

Sytuacja stała się trudna, kiedy rząd czeski ograniczył sprzedaż leków z pseudoefedryną do 900 mg, zobowiązując jednocześnie klientów aptek do legitymowania się dowodem osobistym podczas jego zakupu. Wówczas kurierzy, trudniący się wykupem leków na katar w gigantycznych ilościach (nierzadko po kilkadziesiąt tysięcy opakowań), przenieśli się do Polski, głównie do jej południowych województw.

- W tej sytuacji rząd musiał wprowadzić jakieś uregulowanie - przekonuje Pietrzykowski portal rynekzdrowia.pl.

- Czy jednak rozwiązania prawne idą w dobrym kierunku, pokaże czas. Zaproponowana przez rząd dawka wystarcza na trzy dni kuracji, a więc czas, w którym katar zwykle ustępuje. Na rynku są takie preparaty zawierające sześć tabletek. Nie ma więc problemu z zapewnieniem pacjentom dostępu do tego specyfiku - dodaje.

Są też opakowania liczące 14 tabletek o łącznej dawce 1680 mg. Tych, po wejściu w życie nowych przepisów, pacjent nie będzie mógł kupić. - Resort będzie miał dwie możliwości, albo wycofa z obrotu większe opakowania, albo dostosuje zapis, proponując zakup nie określonej dawki, ale np. jednego opakowania - tłumaczy nasz rozmówca.

Różne rozwiązania

Jak podaje serwis gazeta.pl, prawo dotyczące pseudoefedryny różni się w poszczególnych krajach. Są takie państwa, jak Meksyk, gdzie substancja ta jest zakazana. W USA, aby kupić lek z pseudoefedryną, trzeba pokazać dokument. Wielka Brytania pozwala na jednorazową sprzedaż do 720 mg. Australia i Nowa Zelandia prowadzi sprzedaż pseudoefedryny tylko na receptę.

Czechy reglamentują sprzedaż do dawki 900 mg. W Polsce rząd proponuje 720 miligramów pseudoefedryny - przy jednorazowym zakupie. Za lekceważenie tego zapisu ma grozić kara grzywny i do roku więzienia. - Jedno jest pewne, tego typu zapisy nie spowodują utrudnionego dostępu dla polskich pacjentów, a ukrócą uciążliwy proceder - ocenia Michał Pietrzykowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum