To częściowe rozwiązanie problemu

Autor: Marek Balicki • • 15 maja 2009 11:38

Poseł Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie, były minister zdrowia Nowe przepisy nie zagrażają wierzycielom szpitali

Przyjęcie przez rząd ustawy, która ma rozszerzyć przewidziany katalog wyłączeń spod egzekucji komorniczej o należności przypadające placówkom służby zdrowia z budżetu państwa lub od Narodowego Funduszu Zdrowia (za udzielane świadczenia zdrowotne - do 75% każdorazowej wypłaty) oraz o produkty lecznicze niezbędne do funkcjonowania ZOZów przez trzy miesiące to dobre rozwiązanie, bo chroniące placówki przed niekontrolowanym bankructwem.

Niestety, to nie jest rozwiązanie problemu. Konieczne są działania prowadzące do naprawy systemu. Także działania naprawcze w danej placówce. Leczenie szpitalne powinno być lepiej finansowane, a chociażby w tym roku mamy obniżenie wartości punktu. Przecież szpitale publiczne nie mają wpływu na swoje przychody.

Muszą brać to, co się im proponuje. Oczywiście, ochrona szpitali przed niekontrolowanym bankructwem jest jak najbardziej w interesie społecznym, ponieważ zostały one stworzone w konkretnym celu. Jednak takie rozwiązania prawne raczej nie zagrożą… funkcjonowaniu wierzycieli szpitali.

Nie sądzę, żeby nie było można ściągnąć danej wierzytelności. Przecież nawet Prawo upadłościowe i naprawcze, które nie dotyczy szpitali, nie pozwala na zajęcie wszystkiego, co przedsiębiorca posiada.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum