To była rzeź niewiniątek

Autor: Marcin Kautsch • • 23 maja 2008 18:29

Badania dotyczące kontraktów menedżerskich w służbie zdrowia

Kilka lat temu przeprowadzaliśmy ogólnopolskie badania dotyczące kontraktów menedżerskich w ochronie zdrowia. Było to już po wyborach samorządowych.
Szukaliśmy wtedy w kilkuset publicznych ZOZach dyrektorów na kontraktach oraz takich, którzy pracowali w oparciu o umowę o pracę (grupa kontrolna), i... mieliśmy z tym wielki problem.
Usiłując zlokalizować dyrektorów, przeprowadziliśmy dziesiątki rozmów telefonicznych. Okazało się, że większość tych dyrektorów została wymieniona przez nowo wybrane władze powiatów lub województw. Samorządy dokonały więc wówczas swoistej "rzezi niewiniątek", zastępując osoby na stanowiskach dyrektorów - nie wiadomo kim, bo tego nie ustalaliśmy w trakcie badań.
Robienie czystek jest efektowne, zwłaszcza jeżeli jeszcze można przypiąć wyrzucanej osobie jakąś paskudną łatkę. Potem jednak przychodzi praca organiczna, do której potrzeba prawdziwych specjalistów. Choć ktoś może to porównanie uznać za przejaskrawienie, to samorządowcom polecam zapoznanie się z historią "sukcesów" Armii Czerwonej w wojnie z małą Finlandią i na początku wojny z Niemcami, po czystkach zaaplikowanych tejże armii przez Stalina w latach 30.
Wyniki przywoływanych badań jednoznacznie wskazały, że najlepsze efekty (w jakości zarządzania) odnoszą zakłady kierowane przez dyrektorów zatrudnionych w oparciu o kontrakt, w którym w sposób precyzyjny określono cele, jakie owi dyrektorzy mieliby realizować. Wygląda więc na to, że w Polsce byli (są) samorządowcy, którzy rozumieją swoją rolę. Zdają sobie sprawę, że - myśląc bardzo egoistycznie - dla własnego spokoju powinni oddać szpitale w ręce osób, które wiedzą, co z takimi organizacjami robić i wyznaczyć tym dyrektorom ambitne, ale realistyczne cele.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum