Test Światowej Organizacji Zdrowia: Operacja z listą czynności w ręce

Autor: MAK • • 12 lutego 2009 14:00

Stosowanie przez chirurgów podczas poważnych operacji prostej listy czynności do sprawdzenia może zmniejszyć ryzyko zgonu i poważnych komplikacji o ponad 40 procent - informuje PAP, powołując się na New England Journal of Medicine.

Lista została opracowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i przetestowana w ośmiu miastach w różnych częściach świata - Ammanie, Auckland, Ifakarze (Tanzania), Londynie, Manili, New Delhi, Seattle i Toronto.
Badania objęły ogółem 7688 pacjentów - 3733 przed, a 3955 po wprowadzeniu listy. Odsetek poważnych komplikacji spadł z 11 do 7%, a zgonów z 1,5 do 0,8%, co stanowi spadek o ponad 40%.
We wszystkich szpitalach wyniki były podobne. Cała lista mieści się na jednej kartce, a sprawdzenie czynności trwa kilka minut. Chodzi o przestrzeganie rutynowych zaleceń przed znieczuleniem, przed otwarciem pacjenta i przed opuszczeniem przez niego sali operacyjnej.
Zdaniem prowadzącego badania doktora Atula Gawande z Harvard School of Medicine, stosowanie listy powinno się stać równie powszechne, co użycie stetoskopu, bo zarówno w krajach bogatych, jak i ubogich eksperyment wykazał niedociągnięcia w pracy zespołów operacyjnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum