Teraz tylko sąd

Autor: Marzena Sygut • • 28 grudnia 2013 14:22

4 grudnia 2013 r. Informacyjna Agencja Radiowa podała, że prezes Narodowego Funduszu Zdrowia pozywa do sądu ministra zdrowia. Powodem miała być wysokość budżetowej dotacji na leczenie osób nieubezpieczonych i konieczność uregulowania przez resort zdrowia rachunków płatnika za leczenie tej grupy chorych.

Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak też Narodowy Fundusz Zdrowia oficjalnie zaprzeczają jakoby obie instytucje były ze sobą w tak ostrym sporze. Pierwsze sygnały dotyczące możliwego sporu na linii Ministerstwo Zdrowia - NFZ pojawiły się 3 grudnia, kiedy to sejmowa komisja zdrowia oraz finansów publicznych negatywnie zaopiniowały poprawki do planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2013 rok.

Płatnik po raz kolejny wystąpił o dotację z budżetu państwa w wysokości prawie miliarda złotych, zabiegając o wzrost przychodów z dotacji na ten rok z przewidzianych 217 mln zł do ponad 1 mld 155 mln zł. Jak podaje rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński, powodem takiego wzrostu nakładów na zdrowie jest wiedza dotycząca liczby ubezpieczonych, jaką NFZ uzyskał podczas weryfikacji prawa do świadczeń zdrowotnych poprzez platformę eWUŚ.

Za nieubezpieczonych płaci resort

Wiceprezes ds. finansowych Narodowego Funduszu Zdrowia Wiesława Kłos wyjaśniła w rozmowie z dziennikarzami, że to z budżetu państwa są finansowane świadczenia dla osób niezgłoszonych, ale uprawnionych do świadczeń. Dodała, że do ubiegłego roku dotacja z budżetu państwa na ten cel wynosiła ok. 200 mln zł rocznie, ale "gdy wszedł eWUŚ (od 1 stycznia 2013 r. - PAP) jest większa identyfikacja tych osób i za okres od stycznia do sierpnia 2013 r. ta kwota urosła do 836 mln zł".

- Co miesiąc wzywamy ministra zdrowia do zapłaty, ale resort nie ma tej kwoty zarezerwowanej w budżecie. My wychodzimy z założenia, że ta kwota jest nam należna - powiedziała wiceprezes Kłos.

Rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński w rozmowie z Rynkiem Zdrowia podkreślił, że zgodnie z obowiązującym prawem Fundusz każdego roku wystawia ministerstwu rachunki za udzielone świadczenia osobom nieubezpieczonym. Tak też było i w tym roku. Faktycznie 25 października Fundusz wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o zobowiązanie ministra zdrowia do wypłacenia tych należności z roku 2013, ponieważ te nie zostały uregulowane. To jest normalny tryb administracyjny - komentuje Andrzej Troszyński.

Potwierdził również, że to uruchomiony w 2013 roku system eWUŚ w sposób znaczący wpłynął na zwiększenie liczby osób zidentyfikowanych, uprawnionych do świadczeń finansowanych z budżetu. W wyniku tego planowana kwota wydatków z 217 mln zł zwiększyła się do 907 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum