Ten ból można leczyć lepiej

Autor: Iwona Bączek • • 30 października 2013 11:35

Ból przebijający jest ostrym bólem pojawiającym się u pacjentów leczonych przeciwbólowo opioidami z powodu bólu przewlekłego. Występuje i jest rozpoznawany u chorych na nowotwory, choć nie tylko. Stanowi także problem w przypadku innych schorzeń.

Oznacza to, że u pacjentów, którzy są stale poddawani terapii dawkami opioidów, tj. stale wysyceni lekiem opioidowym, pojawiają się mimo to napady bólu, przy czym każdy tego rodzaju ból można nazwać przebijającym. Nie jest to jednak jednorodne zjawisko. Nie wiemy np. dlaczego pojawiają się bóle spontaniczne, czyli występujące bez żadnej przyczyny, a przynajmniej bez znanej nam przyczyny - mówi dr Jerzy Jarosz, desygnowany przez WHO ekspert ds. opieki paliatywnej w narodowych programach zwalczania raka.

- Mogą pojawiać się także bóle incydentalne, tj. sprowokowane np. wstaniem z łóżka, obciążeniem kończyny, kaszlem, myciem zębów itp.

Bóle incydentalne bywają wywołane czynnikami, które można przewidzieć, m.in. wspomnianym wstawaniem z łóżka, lub takimi, których nie można przewidzieć i uniknąć, np. kaszlem. Podział ten jest istotny ze względu na strategię postępowania - dodaje specjalista.

Bóle przebijające cechują się napadowym charakterem, szybkim czasem narastania (ból szybko osiąga swoje maksimum) oraz samoistnym mijaniem. Niemniej okres, kiedy ból istnieje, jest dla chorego nie do zaakceptowania.

Lęki i depresja

- Z naszych badań wynika, że trwa on przeciętnie około godziny - zaznacza dr Jarosz. - Ponadto bóle przebijające mogą się pojawiać od kilku do nawet kilkudziesięciu razy na dobę. Mówi się, że zazwyczaj nie powinny być częstsze niż cztery razy w ciągu doby, ale jest to jedynie kryterium przyjęte do opracowań, głównie naukowych. Nie ulega żadnej wątpliwości, że taki ból trzeba leczyć - mówi ekspert.

Bóle przebijające pojawiają się najczęściej w tym samym miejscu, w którym występuje ból podstawowy, chroniczny. Przyjęto, że bóle przebijające można rozpoznawać tylko u chorych leczonych opioidami, przy czym problem dotyczy ponad 50% pacjentów leczonych z powodu bólów nowotworowych. Nie można wskazać, który nowotwór bardziej predestynuje do występowania bólów przebijających, ale są to wszystkie nowotwory powodujące przerzuty do kości oraz zmiany brzuszne, w tym rak trzustki. Każdy nowotwór może jednak boleć.

Ocenia się, że ból odczuwa 75% chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową. To właśnie ci pacjenci, jeśli są leczeni opioidami z powodu bólu stałego, który trwa nie mniej niż 12 godzin na dobę, są kandydatami do wystąpienia bólów przebijających, które mogą pojawić się wszędzie, w każdej dowolnej części organizmu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum