Telemedycyna nad Wisłą, czyli chcemy i boimy się

Autor: Andrzej Bęben • • 10 grudnia 2009 14:45

To zdarzyło się 29 października w Lęborku. W tamtejszej komendzie policji dyżur pełnił mł. aspirant Sławomir Ropela. Około 23.00 odebrał telefon od zrozpaczonej matki błagającej o przysłanie karetki pogotowia do już nieoddychającego 4-tygodniowego synka. Policjant wezwał karetkę i via telefon, krok po kroku, instruował matkę, jak ma reanimować malucha...

Gdy pogotowie przybyło do dziecka, to już oddychało.
Czym było działanie policjanta? Ano, może to kogoś zdziwić, było klasyczną formą, wręcz akademickim przykładem, telemedycyny!
Profesor Ryszard Tadeusiewicz, teoretyk telemedycyny oraz inżynier biomedyczny, uważa, że korzenie tele-medycyny tkwią w XIX wieku.
- A to za sprawą wynalazku Alexandra Grahama Bella, czyli telefonu. Istnieją dokumenty potwierdzające, że już wtedy lekarze za pomocą telefonu konsultowali leczenie z innymi specjalistami. To właśnie było prawzorem telemedycyny. Współczesny jej rodowód sięga lat 60. Wówczas to w USA sieć telekomunikacyjna połączyła rozrzucone po świecie amerykańskie bazy wojskowe z ośrodkami medycznymi w Stanach...

Technologie ITC

Definicji telemedycyny jest bez liku. Kto by jej nie tworzył, musi uwzględnić w niej co najmniej dwa czynniki:

  • konsultacje medyczne
  • ich transmisję w przestrzeni za pomocą infrastruktury telekomunikacyjnej (obecnie, przed wszystkim, internetu). Stopień złożoności przeprowadzanych konsultacji medycznych implikuje zastosowanie mniej lub bardziej rozwiniętych rozwiązań informatycznych.

Telemedycyna jest jedną ze składowych tworzących ICT (information and communication technologies), czyli technologie informacyjno-komunikacyjne. Mogą one - cytat ze strony Komisji Europejskiej - "w dużej mierze wpływać na opiekę zdrowotną: poprzez udostępnianie społeczeństwu informacji na temat zdrowego tr ybu życia, dostarczanie nowych narzędzi do projektowania leków przyszłości, usprawnianie systemów opieki zdrowotnej oraz umożliwianie świadczenia usług opieki zdrowotnej na odległość, np. bez konieczności opuszczania domu...". Dr Michał Kamiński, ekspert ds. zdrowia Konfederacji Pracodawców Polskich, w pracy "ITC w służbie ochrony zdrowia" przyznaje, że korzyści, jakie daje stosowanie systemów telemedycznych "jest złożonym zagadnieniem", bo bywa i tak, że "wdrożenie aplikacji telemedycznej niejednokrotnie nie przynosi oszczędności tym instytucjom, które finansują przedsięwzięcie". Ekspert przestrzega przed traktowaniem telemedycyny jako celu, namawiając do postrzegania jej jako "narzędzia w sprawowaniu opieki medycznej".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum