Technika górnicza wspiera medycynę

Autor: JJ • • 28 kwietnia 2011 10:30

Specjaliści z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach w ostatnich latach uczestniczyli w kilku projektach, których celem było zastosowanie zdobytej wiedzy w medycynie.

Przyczynkiem stał się cykl badań poświęconych kształtowaniu bezpiecznych warunków pracy w górnictwie - informuje Trybuna Górnicza.

Wczesna identyfikacja zagrożeń, w tym także zdrowotnych, to specjalność gliwickiego laboratorium. Badania naukowe w tym zakresie prowadzi się za pomocą bardzo złożonego oprogramowania, służącego modelowaniu sylwetek górników podczas pracy oraz obliczaniu obciążeń w ich układzie mięśniowo-szkieletowym, a także analizowaniu wpływu obciążeń dynamicznych na organizm.

Doświadczenia w modelowaniu i ocenie zagrożeń zdrowotnych występujących w górnictwie postanowiono przenieść do ochrony zdrowia. Okazuje się bowiem, że lekarzom, podobnie jak górnikom, doskwiera wiele dolegliwości wywołanych zajmowaniem przez dłuższy czas wymuszonej pozycji lub wykonywaniem stale tych samych ruchów w trakcie pracy.

W efekcie, w ramach projektu finansowanego ze środków unijnych, naukowcy z gliwickiego KOMAG-u wzięli udział w badaniach nad opracowaniem ergonomicznych narzędzi chirurgicznych do operacji stawu biodrowego.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum