Ta debata nie ma końca

Autor: RZ • • 23 listopada 2013 15:40

Już dwa miesiące po ukazaniu się pierwszego numeru Rynku Zdrowia zorganizowaliśmy pierwszą konferencję. Odbyła się 21 marca 2005 r. w Katowicach i zgromadziła ok. 500 osób.

Ta debata nie ma końca

Kiedy dzisiaj czytamy program tego spotkania, jego tematyka nadal wydaje się aktualna. Rozmawialiśmy m.in. o planowanych zmianach w systemie opieki zdrowotnej, roli samorządów w przekształcaniu i łączeniu ZOZ-ów, informatyzacji ochrony zdrowia oraz stanie obecnym i perspektywach lecznictwa klinicznego w Polsce...

Także w 2005 roku - 24 października - zorganizowaliśmy w Warszawie pierwszą edycję Forum Rynku Zdrowia. Zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Przybyło ok. 800 gości z całej Polski. Już wówczas zdecydowaliśmy, że Forum będzie się odbywać corocznie jesienią w stolicy.

Powiedziano już wszystko, teraz popracujmy - tak brzmiał tytuł naszej relacji z I Forum Rynku Zdrowia. Wśród ponad 50 uczestników panelowych dyskusji byli m.in.: ówczesny prezes NFZ Jerzy Miller oraz parlamentarzyści - Elżbieta Radziszewska, Andrzej Sośnierz (PO), Bolesław Piecha (PiS) - którzy dotarli na Forum wprost z trwających właśnie 24 października 2005 r. negocjacji w sprawie polityki zdrowotnej przyszłego rządu (konferencja odbywała się kilka tygodni po wyborach parlamentarnych).

Przygotowaliśmy także kilka głosowań systemem bezprzewodowym, których wyniki natychmiast ukazywały się na tablicy. Na pytanie: jakie będą najbliższe 4 lata dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce - 46,6% głosujących odpowiedziało, że niewiele się zmieni; zdaniem aż 36,3% - będzie jeszcze gorzej. Tylko 17,1% uznało, że nowa koalicja poprawi funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.

Równie interesujące były wyniki sondażu dotyczącego programów planowanych zmian w ochronie zdrowia. Prawie 56% uczestników wybrało system ubezpieczeniowy Platformy Obywatelskiej; tylko 12% głosowało za modelem budżetowym PiS-u; za jeszcze innym systemem opowiedziało się 32% głosujących.

Politycy jesienią 2005 roku niezbyt chętnie ujawniali to, co zamierzają zrobić z systemem ochrony zdrowia po stworzeniu rządu. W końcu jednak poseł Bolesław Piecha sprecyzował główne założenia programu zdrowotnego PiS: - Wzrost nakładów na opiekę zdrowotną, nadzór nad środkami publicznymi i koncentracja finansowa w postaci budżetu państwa, stworzenie koszyka gwarantowanych świadczeń, wprowadzenie możliwości ubezpieczeń dodatkowych, stworzenie sieci szpitali - wyliczał późniejszy wiceminister zdrowia, a obecnie senator Bolesław Piecha.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum