×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpitale rozwijają swoje systemy IT

Autor: RZ10 listopada 2015 11:14

Większość szpitali posiada już systemy ERP i od kilku lat nie obserwujemy wzrostu liczby wdrożeń rozwiązań tego typu. Placówki rozwijają swoje dotychczasowe systemy, a jeśli decydują się na zakupy, to stawiają przede wszystkim na kompleksowe rozwiązania.

Szpitale rozwijają swoje systemy IT
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wynika to głównie z tego, że oprogramowanie do obsługi części administracyjnej funkcjonuje w większości jednostek od dawna, a teraz jest uzupełniane jedynie o dodatkowe moduły, np. hurtownie danych czy kalkulacje kosztów leczenia pacjentów. Na zmiany decydują się przede wszystkim te placówki, które wymieniają również system w części medycznej.

Systemy medyczne w coraz większym stopniu integrują się z systemami zarządczymi. Począwszy od przekazywania faktur zakupu i rozchodów wewnętrznych (np. z apteki szpitalnej do księgowości), faktur sprzedaży, aż po przekazywanie danych statystycznych, niezbędnych do liczenia kosztów czy zasilania systemów klasy BI. Część modułów zarządczych tak naprawdę wkomponowana jest w część medyczną.

Przykładem może być moduł Kalkulacji Kosztów Leczenia, gdzie operując na danych pacjentów i ich danych medycznych (wizyty, hospitalizacje, wykonane procedury oraz leki), wyliczane są koszty hospitalizacji oraz szczegółowe koszty leczenia danego pacjenta, wartość podanych leków, wykonanych badań diagnostycznych oraz możliwe są przekrojowe analizy kosztowo-przychodowe np. dla określonego rozpoznania czy grupy JGP (Jednorodne Grupy Pacjentów).

Innym przykładem może być fakturowanie oraz przyjmowanie gotówki, gdzie np. w module gabinet na zakończenie wizyty lekarz może wygenerować paragon i przyjąć zapłatę, a dane tam zarejestrowane zostaną zapisane w modułach administracyjnych, odpowiednio w rejestrze sprzedaży i kasie. Ponadto, wszystkie nowoczesne systemy IT są wyposażone w System Informowania Kierownictwa, poprawiający szybkość oraz trafność podejmowanych decyzji, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów prowadzenia działalności. Systemy te pozwalają m.in. monitorować rentowność grup JGP, wykonanie budżetu czy kontrolę kosztów, z uwzględnieniem ośrodków ich powstawania.

Asseco oferuje kompleksowy system klasy ERP - InfoMedica, który został stworzony ściśle pod potrzeby jednostek medycznych. Wspiera on obsługę procesów finansowych, kontrolę i wycenę kosztów, budżetowanie, obsługę rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń pracowników. Dodatkowo ułatwia podejmowanie decyzji z wykorzystaniem Systemu Informacji Zarządczej klasy BI.

Z rozwiązań Asseco Poland korzysta ponad 420 jednostek w Polsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze