Szpitale dziś i jutro

Autor: Ryszard Rotaub • • 12 grudnia 2013 12:39

Sesja tematyczna poświęcona obecnej sytuacji i przyszłości szpitali wzbudziła duże zainteresowanie uczestników IX Forum Rynku Zdrowia, gdyż dotyczyła zarówno najbardziej aktualnych problemów, jak i projektowanych zmian w ich funkcjonowaniu.

Te najbardziej gorące tematy to np. aneksowanie umów. Jak mówiła Wiesława Kłos, zastępca prezesa ds. finansowych NFZ, forma aneksowania umów jest bardziej bezpieczna. - Wejście nowych podmiotów na rynek medyczny oznaczałoby, że działające na nim dotychczasowe podmioty musiałyby podzielić się swoimi kontraktami, a środki finansowe na przyszły rok są na poziomie aktualnego planu finansowego NFZ.

Ponowna wycena procedur

- Gdyby nam przyszło kontraktować wszystkie umowy, które kończą się z dniem 31 grudnia, to w skali całego Funduszu byłaby to największa liczba kontraktów, z jaką do tej pory zmierzył się NFZ - mówiła Wiesława Kłos.

Jedną z najważniejszych spraw dla płatnika jest obecnie przymiarka do ponownej wyceny procedur medycznych. - Zdecydowaliśmy się zastosować nową wycenę według metody podwójnej rekomendacji. W dużym skrócie ta metoda polega na tym, że z jednej strony tworzymy rekomendację do leczenia - określamy: kim leczymy, jakimi metodami, przy użyciu jakiego sprzęty, przy wykorzystaniu jakich leków, określamy, jak długi jest pobyt w szpitalu. Z drugiej strony, na podstawie próby statystycznej, danych kosztowych zbieranych ze szpitali w całej Polsce, określamy jej koszt - wyjaśniała.

Dariusz Strojewski, członek zarządu M.W. Trade SA, podjął się próby określenia spodziewanych przychodów NFZ. Zaznaczył, że firma, w zarządzie której zasiada, finansuje szpitale i należy do grupy bankowej.

Na podstawie trendu historycznego ocenił, że przychody NFZ rosną i "jest nadzieja, że pieniędzy wystarczy dla wszystkich". - Zrobiliśmy symulację dotyczącą korelacji między PKB a budżetem NFZ. Będzie on o 2 mld zł mniejszy niż w planie finansowym - stwierdził Dariusz Strojewski.

Przekształcenia

Znaczna część wystąpień prelegentów poświęcona była przekształceniom szpitali w spółki. Mówiła o tym m.in. Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego. Opowiadała o powodach, dla których radni sejmiku wojewódzkiego przyjęli uchwałę kierunkową w tej sprawie, nie decydując się na dokument z listą placówek przeznaczonych do przekształcenia w spółki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum