Szansa i odpowiedzialność

Autor: RZ • • 30 kwietnia 2014 12:09

Rozmowa z Waldemarem Grudniem, prezesem Zarządu CompuGroup Medical Polska Sp. z o.o.

- CompuGroup Medical należy do największych dostawców usług w zakresie eHealth na świecie. Prowadzi aktywną działalność w 19 krajach, natomiast klientów ma w 43. Wizytówką firmy jest opracowywanie rozwiązań z myślą o rosnących wymaganiach i potrzebach opieki zdrowotnej. W jaki sposób wzmacniacie swoją pozycję na rynku globalnym oraz jak działalność firmy wygląda w Polsce?

- Prace nad rozwojem naszych systemów informatycznych to nasz strategiczny priorytet. Wiemy, że niektóre elementy naszych rozwiązań są innowacyjne i unikalne w skali całego świata, jesteśmy pionierami. Przykładem z rodzimego rynku może być chociażby zastosowanie technologii umożliwiającej dostęp do systemów szpitalnych za pomocą przeglądarki www. Obecnie brzmi to banalnie, gdyż większość systemów szpitalnych oferowanych przez naszą konkurencję również posiada takie rozwiązanie. Nasz system HIS bazował na technologii www już w 1998 roku…

Jako pierwsi na polskim rynku opracowaliśmy kompleksowy system do zarządzania zakładami radiologii. Dzięki niemu szpitale mogły z powodzeniem przejść na tzw. bezkliszową pracę, przynoszącą olbrzymie oszczędności. Kolejnym dobrym przykładem innowacyjności była nasza reakcja na zmiany w sposobie rozliczeń z NFZ. Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której z dnia na dzień wszystkie polskie szpitale stają przed koniecznością rozliczania się na nowych zasadach. Panika i chaos, jakie zapanowały w lipcu 2008 roku, kiedy to wprowadzono nowe zasady, były nie do opisania. Wiedza na temat nowego systemu rozliczania, który jest pochodną systemów stosowanych od kilkunastu lat w Europie Zachodniej, umożliwiła nam wprowadzenie na polski rynek Optymalizatora JGP - narzędzia umożliwiającego optymalizację rozliczania się szpitali z płatnikiem.

Od prawie 6 już lat, codziennie, grupa kilku tysięcy pracowników, reprezentujących setki szpitali, korzysta z Optymalizatora JGP. To proste w obsłudze webowe narzędzie optymalizuje przychody szpitali liczone w dziesiątkach mln złotych. Jak widać, dostęp do ogólnoświatowej bazy wiedzy z dziedziny eHealth daje nam olbrzymie możliwości. Dzięki temu możemy wybierać kierunki rozwoju dalece wybiegające poza bieżące potrzeby lokalnego rynku.

- Osiem lat temu CGM Polska stało się częścią CompuGroup Medical, działającego na rynku produktów i usług informatycznych dla sektora ochrony zdrowia na całym świecie. Jak CGM Polska uzupełnia ofertę CompuGroup Medical o systemy szpitalne oraz systemy diagnostyki obrazowej, w których specjalizuje się od ponad 18 lat?

- Jako CompuGroup Medical Holding oferujemy rozwiązania eHealth praktycznie na całym świecie, jednak CGM Polska jako jedyna oferuje w tej grupie kompleksowy system szpitalny klasy HIS oraz RIS. Daje nam to praktycznie nieograniczone możliwości ekspansji. Przynależność do dynamicznie rozwijającego się, międzynarodowego holdingu to dla nas duża szansa, ale także ogromna odpowiedzialność.

Nasze działania reprezentują przecież aktywność całej grupy. Działamy dwutorowo - poza licznymi wdrożeniami na rynku polskim, możemy się pochwalić także licznymi i ciekawymi wdrożeniami na przykład w Irlandii, gdzie jako CGM Polska jesteśmy niekwestionowanym liderem w sektorze systemów archiwizacji i obsługi pracowni endoskopowych (prawie 50% rynku), czy w Rosji, gdzie z sukcesem w ciągu ostatnich dwóch lat zinformatyzowaliśmy ponad 50 szpitali i jednostek prywatnych.

- Produkowane przez CGM oprogramowanie projektowane jest z myślą o wspieraniu medycyny oraz lepszej organizacji pracy lekarzy w gabinetach i szpitalach. Na czym konkretnie bazuje to rozwiązanie, jakie znajduje praktyczne zastosowanie i co obejmuje?

- Nasz system CGM Clininet pozwala na znaczną optymalizację czasu pracy zarówno jednostek administracyjnych, jak i kadry medycznej w szpitalu. Umożliwia zebranie wszystkich informacji, począwszy od rejestracji, poprzez wszelkiego rodzaju badania i ruch pacjenta w obrębie placówki (sale operacyjne, pracownie diagnostyczne, itd.) w jednym miejscu. Wszystkie dane dostępne są w formie elektronicznej za pomocą przeglądarki www - zarówno w placówce, jak też i poza nią (oczywiście zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa jest dla nas najwyższym priorytetem). Nie ma więc problemu z przekazywaniem kart pacjenta i wyników badań w formie dokumentów papierowych, a także tych związanych z archiwizacją.

Z naszych rozwiązań od lat korzystają największe szpitale w Polsce, takie jak: Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Gdański, Wojskowy Instytut Medyczny, Centrum Onkologii Instytut Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Wśród klientów CGM Polska są także: Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii, które poszło o krok dalej i wspólnie z nami stworzyło rozwiązanie umożliwiające wymianę informacji pomiędzy szpitalami w regionie. Warto tutaj wspomnieć o ważnych i dużych projektach o zasięgu krajowym, takich jak Internetowe konto pacjenta realizowane na potrzeby CSiOZ czy Krajowy Rejestr Nowotworów.

CompuGroup Medical Polska dostarcza wyłącznie rozwiązania dla sektora medycznego. Najważniejsze jest dla nas to, aby nasze systemy były rozwiązaniami kompleksowymi - obejmującymi swoim działaniem zarówno część szpitalną, jak i administracyjną, oczywiście spełniając jednocześnie wymagania ustawy o elektronicznej dokumentacji medycznej. Przykładem bezustannej pracy nad udoskonalaniem naszego systemu szpitalnego jest wzbogacenie go o rozwiązanie klasy ERP (enterprise resource planning), gwarantujące naszemu systemowi największą kompleksowość na rynku. Wszystkie nasze działania mają jeden, wspólny mianownik: poprawa jakości pracy w szpitalu.

- Na jakie wsparcie może liczyć środowisko przedstawicieli sektora medycznego, jeśli zdecydują się na Waszą usługę? Czy jest ona indywidualnie "skrojona" pod sytuacje, potrzeby i wyzwania każdego klienta?

- Czy produkujemy system "skrojony na miarę? I tak, i nie. Z jednej strony z oczywistych powodów musimy spełniać formalne wymagania naszych klientów, z drugiej zaś pełnimy rolę doradcy-eksperta. Dzięki temu mamy wpływ na nieustanny rozwój całego rynku eHealth. Można powiedzieć, że nasze systemy rosną wraz z naszymi klientami… Mamy jednak całkowitą kontrolę nad tym procesem. Od wielu lat wyznaczamy w ten sposób trendy w informatyce medycznej. Jest to dla nas nieukrywanym powodem do dumy, ale także bezustannie przypomina nam o wcześniej już wspomnianej odpowiedzialności.

Zarządzanie szpitalem to bardzo skomplikowany proces, którego nieodzownym elementem jest potrzeba posiadania wysokiej klasy informatycznych systemów wsparcia. Nie ulega wątpliwości, że cyfryzacja wymaga inwestycji finansowych. Trzeba jednak patrzyć na nią w dłuższej perspektywie, która pokazuje, jak duże oszczędności może ona przynieść. Czas pracy, archiwizacja dokumentów, koszt transportu dokumentacji, szybkość obiegu informacji, wspomaganie decyzji finansowych oraz medycznych, wspomaganie jakości pracy i leczenia to tylko niektóre z kwestii, które system informatyczny jest w stanie usprawnić.

Widać to na przykład w placówkach, które już teraz korzystają z elektronicznej dokumentacji medycznej. Pełna cyfryzacja pozwala im nadzorować ruch pacjentów, prowadzić rejestrację, dokumentację medyczną, statystyki, monitorować zlecenia wystawiane przez lekarzy, a także koszty oraz wyniki badań.

- Rozwój informatyzacji ochrony zdrowia, medycznych systemów informatycznych to już konieczność, ale też ciągle w Polsce przyszłość. Jakie działania podejmuje firma, by wzmacniać ten rozwój?

- Obserwujemy, analizujemy i reagujemy na potrzeby rynku. Nie bez znaczenia jest wiedza na temat rozwiązań stosowanych na świecie. Nasza prawie 20-letnia obecność na rynku to nie tylko biznes, ale również ważna misja. Wierzę, że to, co robimy wpływa na poprawę jakości życia naszych obywateli. Z naszej wiedzy dotyczącej eHealth nigdy nie robiliśmy tematu tabu. Każdego dnia nasi specjaliści przekazują swoją wiedzę klientom. Między innymi dzięki temu rynek ewoluuje w dobrym kierunku. Pozwala mi to patrzeć w przyszłość z dużym optymizmem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum