Systemowe wsparcie pilnie potrzebne

Autor: Marzena Sygut, Iwona Bączek • • 07 grudnia 2017 13:35

- Coraz częściej w wielu krajach - w zależności od tego, jakie są możliwości terapeutyczne w danej jednostce chorobowej - podejmowane są decyzje o tzw. maksymalnym budżecie. Polega to w skrócie na tym, że jeżeli cena leku jest powyżej określonego poziomu, to państwo nie zgodzi się na refundację takiej farmakoterapii. Dlatego w tych krajach różne choroby mają zbliżony budżet, co pozwala przewidywać wydatki - zaznaczyła Władysiuk.

Podkreśliła też, że kolejną kwestią w chorobach rzadkich jest sprawa tzw. indywidualnych zgód na leczenie, w kierunku których idzie świat. Następne wyzwanie stanowi tworzenie rejestrów i zbieranie danych o wynikach terapii we wszystkich krajach po to, żeby sprawdzić, czy jest sens kontynuowania określonej metody leczenia.

- Trzeba pamiętać bowiem, że często w chorobach rzadkich wprowadza się leki do refundacji już wtedy, kiedy dane dotyczące ich skuteczności są niepełne. Tymczasem w trakcie leczenia może się okazać, że leki te działają np. w określonych populacjach genetycznych czy też wówczas, gdy są podane pacjentom w określonym wieku itp. - tłumaczy Magdalena Władysiuk.

- Jeśli okaże się, że terapie te są nieskuteczne, albo zbyt mało skuteczne, wówczas konieczne będzie podejmowanie niepopularnych decyzji o wycofaniu danych preparatów z refundacji - podsumowała wiceprezes HTA Consulting.

Taka jest powinność państwa

Do stwierdzenia tego odniósł się prof. Adam Fronczak, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wiceminister zdrowia w latach 2007-2011, który podkreślił, że wszystkie aspekty dotyczące chorób rzadkich prowadzą do jednego wniosku.

- Kraje rozwinięte, do jakich już zalicza się Polska, muszą wszystkich swoich obywateli traktować równo. Dlatego też, jeśli w danym schorzeniu jest skuteczna terapia, to państwo musi ją zagwarantować swoim obywatelom, bez względu na to, jak liczna grupa cierpi na dane schorzenie, na które jest dostępny lek - mówił prof. Fronczak.

- Mam nadzieję, że wreszcie zostanie przyjęty "Plan dla chorób rzadkich", który rozwiąże problemy rodzin borykających się z chorobami rzadkimi swoich bliskich, oczywiście w tych obszarach, w których mamy możliwości terapeutyczne - podkreślił.

Będzie program dla chorób rzadkich

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum