Sukcesy, mimo problemów

Autor: PAP, BE • • 13 lipca 2009 11:19

Chirurdzy liderami rankingu społecznego zaufania

Sukcesy, mimo problemów

Zlecone przez Towarzystwo Chirurgów Polskich badania dowodzą, że chirurgom ufa 33% respondentów.

Na drugim miejscu na liście społecznego zaufania w tym medycznym rankingu uplasowali się lekarze rodzinni (31%), na trzecim kardiolodzy (28%). Najmniej zaufania żywimy wobec psychiatrów (1%) i radiologów (0,9%).

Autorzy badania przyznają, że taki wynik wiąże się zapewne ze stosunkiem rodaków do chorób psychicznych. Natomiast w przypadku radiologów pacjenci często w ogóle nie wiedzą, o... jaką specjalizację chodzi.

Choć dla ok. połowy ankietowanych osób płeć chirurga nie ma znaczenia (tak deklarują), pozostali woleliby być operowani przez mężczyznę, a tylko 1 procent zdecydowanie woli chirurga - kobietę.

Wyzwania i problemy

- To wyzwanie dla polskiej chirurgii.

Kobiety odnoszą wielkie sukcesy, jak prof. Maria Siemionow, pionierka przeszczepu twarzy. Jednak szkolenie kobiety trwa równie długo, co mężczyzny, a jej efektywny czas pracy - ze względu choćby na urlopy macierzyńskie - jest krótszy - komentuje dr Izabela Jaraczewska, chirurg naczyniowy.

Wielu doświadczonych specjalistów wyjeżdża za granicę, by mieć lepsze warunki pracy i życia, a młodzi lekarze wolą inne specjalizacje, mniej obciążające i wiążące się z mniejszym stresem. Nic dziwnego, że w województwie mazowieckim 58% chirurgów ma już powyżej 55 lat.

- Chirurgów zaczyna brakować na całym świecie. W Szwecji w ogóle się ich nie szkoli, tylko importuje, także z Polski. Wyszkolenie chirurga, który sprosta każdemu zadaniu, to około 15 lat nauki i praktyki, ponieważ musi on brać udział w setkach operacji i przyswoić sobie wiadomości z wielu dziedzin, aby móc patrzeć na pacjenta całościowo, a także poradzić sobie w nieprzewidzianych okolicznościach - tłumaczy prof. Jerzy Polański, dziekan II wydziału lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tymczasem unijne dyrektywy ograniczają czas pracy szkolącego się w chirurgii lekarza do 40 godzin. W USA pod naciskiem firm ubezpieczeniowych skrócono czas pracy rezydenta chirurgii ze 120 do 80 godzin tygodniowo.

- Choć nie da się zostać dobrym chirurgiem tylko z chęci zysku, co najmniej równie niekorzystne jest zmuszanie lekarzy do dorabiania w wielu miejscach - zwraca uwagę dr Jaraczewska.

Zasługują na wyższe płace

Z badania wynika, iż 61% Polaków uważa, że chirurdzy za mało zarabiają. Ostatnio wynagrodzenie rezydenta podniesiono u nas do ok. 3 000 złotych miesięcznie.

- W Irlandii rezydent dostaje 100 tys. euro rocznie - zauważa prof. Wojciech Witkiewicz, prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich. 68% rodaków uważa, że lekarze w Polsce nie ponoszą odpowiedzialności za błędy w sztuce lekarskiej, a 40% twierdzi, iż powinni być karani zakazem wykonywania zawodu.

- Trzeba jednak odróżniać błędy w sztuce od niepowodzeń w leczeniu, które zdarzają się i będą zdarzać, oraz nieuzasadnionych skarg pacjentów - zastrzega prof. Polański.

Choć coraz więcej osób (w Polsce już 58%) chciałoby być operowanych przez roboty, to pamiętamy, że robot jest tylko maszyną, którą musi obsługiwać wykwalifikowany chirurg.

- Teoretycznie taki specjalista może operować z odległości tysięcy kilometrów, jednak wówczas przypadkowe zerwanie łączności może być wyrokiem dla pacjenta - ostrzega prof. Polański.

Niewesoła jest sytuacja w polskiej transplantologii. Wprawdzie 84% Polaków twierdzi, że zdecydowałoby się na zarejestrowanie jako dawca narządów, jednak w praktyce uczyniło to tylko 2%.

Obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie narządów, jednak często sprzeciwia się temu rodzina zmarłego. Media koncentrują się często na negatywnych przykładach, ale rzadko się wspomina o codziennej pracy rzeszy chirurgów.

Wielu znakomitych fachowców ratuje ludzkie życie w prowincjonalnych szpitalach, gdzie chirurg z Zachodu nie potrafiłby sobie poradzić - twierdzą przedstawiciele środowiska lekarskiego.

- Przykładem lokalnej inicjatywy na światowym poziomie może być szpital w Wejherowie, który ma zamiar kupić najlepszego na świecie robota chirurgicznego da Vinci - wskazuje prof. Marek Pertkiewicz, chirurg i znakomity specjalista w dziedzinie żywienia pozajelitowego.

Mniej kandydatów

W tym roku Towarzystwo Chirurgów Polskich obchodzi swoje 120-lecie. Chirurgia wciąż się rozwija, a zawód chirurga - jak pokazuje sondaż - cieszy się społecznym prestiżem. Jednak...

- Maleje liczba lekarzy, którzy pragną się specjalizować w chirurgii ogólnej - martwi się prezes Towarzystwa prof. Wojciech Witkiewicz. Zmartwieni powinni być też pacjenci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum