Sukces ministra: uniknięcie dymisji

Autor: RZ • • 19 grudnia 2013 14:30

Znalezienie plusów polityki zdrowotnej w 2013 r. przychodzi mi z trudem, gdyż w tym czasie nie udało się wdrożyć żadnych istotnych zmian, które poprawiłyby funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w kraju. Moim zdaniem, raczej możemy mówić o tym, że w systemie zdrowia doszło do dezintegracji.

Sukces ministra: uniknięcie dymisji

Dostęp do świadczeń zdrowotnych, zamiast się poprawić, w ostatnim roku zdecydowanie się pogorszył. Rośnie zadłużenie szpitali, rosną kolejki do lekarzy. Zapowiedzi resortu zdrowia pozostają na razie na etapie pustych haseł. Wolałbym, żeby zamiast tego pojawiły się projekty konkretnych ustaw. To, co się udało ministrowi zdrowia w 2013 r., to... uniknięcie dymisji.

Praktycznie ten rok należy uznać za nieudany, bo nic w ochronie zdrowia nie uległo poprawie. Problemy, które pojawiły się w trakcie roku, zamieciono pod dywan, być może wychodząc z założenia, że kto inny będzie musiał sobie z nimi poradzić. Tak np. postąpiono w kwestii kontraktowania świadczeń, odsuwając problem na dwa lata.

Analizując obecne dokonania rządzących, nie spodziewam się też, by kolejny rok był dla ochrony zdrowia przełomowy. Tym bardziej że nie słychać, aby rząd czy resort zdrowia miały konkretny plan działania w tym sektorze, czy chociażby jednolitą koncepcję.

Nie wiemy, czy w 2014 r. będziemy mieli do czynienia z rzeczywistą polityką zdrowotną, czy tylko pozorowaną. Oczekiwałbym jednak, by zaczęto realizować przynajmniej to, co zapowiadano na 2013 r., a z czego się rząd nie wywiązał, jak np. likwidacja NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum