Strategia i proste narzędzia

Autor: Daniel Kuropaś • • 15 listopada 2017 15:52

Z takim kierunkiem myślenia zgadza się Kr z ys z tof Groyecki, wiceprezes zarządu Asseco Poland SA. - Przetwarzanie dużych zbiorów danych, big data, w naszym kraju jest bardzo słabo rozwinięte. Nauczyliśmy się zbierać te dane, na ich podstawie oceniać, rozliczać, natomiast nie potrafimy jeszcze tak przetwarzać tych danych, aby wszyscy mieli z tego korzyść, ale przede wszystkim pacjenci - wskazuje.

Sieć szpitali wyzwaniem informatycznym

W Funduszu tymczasem wszystko musiało zejść na dalszy plan w związku z wdrożeniem zapowiadanych reform. Nietrudno się domyślić, że sieć szpitali okazała się dużym wyzwaniem z punktu widzenia systemów informatycznych.

- To duży projekt, który kosztował nas wiele wysiłku, ale staraliśmy się go tak zrealizować, żeby nie zakłócał bieżących procesów sprawozdawczo-rozliczeniowych z NFZ. Mówiło się, że będzie łatwiej, bo szpitalom będzie się płacić ryczałtowo. Okazało się, że od strony informatycznej to bardziej skomplikowany proces niż poprzednio - opisuje Marcin Grabowski, p.o. dyrektora Departamentu Informatyki NFZ.

Jak podkreśla, do tej pory pieniądze szły za konkretnym sprawozdaniem, teraz jest inaczej. Tak zwany algorytm wyliczania ryczałtu na kolejny okres to już jest wyzwanie z punktu widzenia systemów informatycznych - niesie konsekwencje w postaci większej dbałości o analitykę danych, aby było transparentne, jak wylicza się te ryczałtowe kwoty dla poszczególnych szpitali.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum