Staże podyplomowe: mają powrócić

Autor: Piotr Wróbel • • 23 grudnia 2015 14:57

Konstanty Radziwiłł podczas kampanii wyborczej jednoznacznie mówił, że PiS opowiada się za przywróceniem lekarskiego stażu podyplomowego. Wiele wskazuje na to, że teraz, jako minister zdrowia, nie zaniecha wprowadzania tego pomysłu w życie.

Staże podyplomowe: mają powrócić

Tutaj nie ma wątpliwości, sprawę stawiamy jednoznacznie. Prawo i Sprawiedliwość przywróci staż podyplomowy - potwierdził Rynkowi Zdrowia pytany o zamiary Ministerstwa Zdrowia eurodeputowany Czesław Hoc (PiS), wcześniej wymieniany wśród kandydatów do fotela na Miodowej.

Jak tłumaczy, za takim rozwiązaniem przemawia m.in. fakt, że po studiach młodym lekarzom brakuje niezbędnego doświadczenia w leczeniu i kontaktach z pacjentem. - Nawet nie ma o czym dyskutować - mówi. I dodaje: - Rozmawiam z młodymi lekarzami, sam nim byłem i wiem, co to znaczy, kiedy nabywamy wstępne umiejętności praktyczne i pogłębiamy wiedzę na stażu podyplomowym lekarskim. Takie rozwiązanie jest po prostu racjonalne.

Zdaniem lekarzy

Poseł nie jest odosobniony w takiej opinii. Twierdzenie, że likwidacja staży nie przysłuży się dobrze jakości kształcenia, podziela - jak można sądzić - większość lekarzy. W dniach 19- 20 listopada 2015 r. serwis Konsylium24.pl zapytał losowo dobraną grupę 673 lekarzy wszystkich specjalności z całej Polski, jak likwidacja stażu podyplomowego wpłynie na jakość opieki sprawowanej nad pacjentami przez najmłodszych lekarzy.

Większość odpowiedziała, że jakość opieki "znacznie się pogorszy" - tak będzie zdaniem 55% lekarzy. "Trochę się pogorszy" - to opinia 25% respondentów. "Pozostanie taka jak dotychczas" - odpowiedziało 11% lekarzy, "trochę się polepszy" - tu brak odpowiedzi, "znacznie się polepszy" - tak uważa 1% pytanych, natomiast 8% udzieliło odpowiedzi - "trudno powiedzieć".

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia zlikwidowało staże podyplomowe, zmieniając ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty nowelizacją z dnia 28 kwietnia 2011 r. (Dz.U. nr 113, poz. 658). Obecnie lekarz przez 13 miesięcy po zakończeniu 6-letniej nauki na uczelni medycznej odbywa staż w szpitalu. Po zmianach studenci wiedzę praktyczną mają zdobywać na szóstym roku w macierzystej uczelni. W październiku 2011 roku studenci kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego rozpoczęli studia medyczne według nowej podstawy programowej. Pierwsi lekarze, którzy medycznego fachu uczą się według nowych standardów, opuszczą uczelnie w 2017 r. (dentyści) i w 2018 r. (lekarze).

To było psucie?

U źródeł rezygnacji ze staży w 2011 r. tkwiły analizy, które pokazywały, że bez wątpienia coś trzeba zrobić z deficytem kadr lekarskich. Także najnowszy Raport OECD "Health at Glane 2015" potwierdza, że Polsce dramatycznie brakuje lekarzy. Liczba lekarzy na 1000 mieszkańców w krajach OECD stale wzrasta i wynosi 3,3. W Polsce wskaźnik 2,2 utrzymuje sięod wielu lat i niestety pozostaje na niezmienionym poziomie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum