Statystyki budzą niepokój

Autor: IB • • 25 czerwca 2014 14:04

Rak trzustki należy do nowotworów, które najtrudniej leczyć: pacjenci umierają najczęściej wkrótce po postawieniu rozpoznania. Z badań wynika, że zaledwie 5,7% chorych w Europie przeżywa okres pięciu lat.

- Jednocześnie w terapii raka trzustki obserwuje się, w odróżnieniu od wielu innych nowotworów, jedynie niewielki postęp, dający jednak szansę na wydłużenie życia chorych - podkreślali specjaliści podczas konferencji w Warszawie (28 maja 2014 r.).

Wysoka śmiertelność pacjentów z rakiem trzustki wynika głównie z faktu, iż choroba jest wykrywana z reguły w bardzo zaawansowanym stadium, kiedy są już przerzuty, a guz jest nieoperacyjny. Trzustka jest także jedynym miejscem lokalizacji nowotworów złośliwych, w przypadku którego przewiduje się niewielką zaledwie poprawę przeżywalności zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Ryzyko zachorowania

- Rak trzustki jest siódmym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym w Europie (2,8% wszystkich raków u mężczyzn i 3,4% u kobiet). Stanowi także czwartą pod względem częstości przyczynę zgonu z powodu raka ze śmiertelnością sięgającą ponad 95%. Według European Cancer Observatory na naszym kontynencie żyje obecnie ponad 103 tys. chorych z rakiem trzustki, przy czym wyniki nadania EUROCARE 4 wskazują, że roczna przeżywalność tych pacjentów wynosi od 11,5 do 28,3% - mówi dr Janusz Meder z Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prezes Polskiej Unii Onkologii.

- W Polsce liczba zachorowań na nowotwory złośliwe trzustki wyniosła w 2010 r. ponad 3,2 tys. - po ok. 1,6 tys. u mężczyzn i u kobiet. Większość zachorowań (ponad 90%) występuje po 50 r.ż. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem i osiąga swój szczyt w dziewiątej dekadzie życia - dodaje.

Przeżycia pięcioletnie wśród polskich pacjentów z rakiem trzustki pozostawały w pierwszej dekadzie XXI wieku u mężczyzn na stałym poziomie, tj. ponad 8%. W przypadku kobiet nieznacznie w tym czasie wzrosły z 7,4 (lata 2000-2002) do 9,1 (lata 2003-2005).

Nowotwory złośliwe trzustki stanowią w Polsce przyczynę ok. 4% zgonów nowotworowych u mężczyzn i 6% zgonów u kobiet. W 2010 r. zmarło z tego powodu w naszym kraju ponad 4,5 tys. osób.

- Czynniki ryzyka raka trzustki to głównie: palenie tytoniu, otyłość, wysokie spożycie przetworzonego mięsa, ale także niektóre choroby genetyczne, jak dziedziczne zapalenie trzustki, czerniak rodzinny, zespół dziedzicznego raka piersi i raka jajnika czy zespół Peutza-Jeghersa - wymienia dr Meder.

Rozpoznanie

Pacjenci, u których diagnozowany jest rak trzustki, zgłaszają się najczęściej z takimi objawami, jak ból brzucha (częsty objaw guza umiejscowionego w ogonie i trzonie trzustki), nudności, utrata masy ciała, żółtaczka (częsty objaw u chorych z guzem zlokalizowanym w głowie trzustki).

- Im wcześniej zmiana jest rozpoznana, tym lepiej, ponieważ stan zaawansowania jest kryterium decydującym o operacji lub odstąpieniu od operacji, ma zatem kluczowe znaczenie. Niestety, zaledwie 10-20% przypadków raka trzustki kwalifikuje się do radykalnego usunięcia w chwili rozpoznania choroby - zaznacza prof. Jerzy Walecki, konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, kierownik Zakładu Radiologii CMKP w Warszawie.

- Najwięcej trafnych rozpoznań dają metody stosowane kompleksowo: EUS (endoskopowa ultrasonografia), tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny - dodaje specjalista.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum