OPR. PW | 22-11-2017 13:51

Średni czas oczekiwania z kartą DiLO to 2,2 tygodnia, ale...

Pomimo częściowego skrócenia czasu oczekiwania dla pacjentów onkologicznych, pakiet onkologiczny nie rozwiązał problemów stojących przed systemem. Zgodnie z danymi najnowszego OnkoBarometru WHC istnieją ośrodki, w których karty DiLO w ogóle nie są respektowane.

Jak podaje Fundacja Watch Health Care, w placówkach onkologicznych dochodzi ponadto do zjawiska selekcji pacjentów na tych "opłacalnych i nieopłacalnych". W najnowszym OnkoBarometrze WHC zwrócono szczególną uwagę na trudności, jakie napotykają pacjenci z Kartą DiLO podczas stawiania pierwszych kroków w procesie leczenia. O ile po trafieniu do systemu pacjent jest płynnie kierowany do dalszych etapów, największym problemem jest dokonanie zapisu na pierwszorazową wizytę do specjalisty lub na badanie diagnostyczne.

- Pacjenci z kartą DiLO często traktowani są jako pacjenci problematyczni i odsyłani z rejestracji bezpośrednio do specjalisty w celu ustalenia (na korytarzu lub w poczekalni) czy możliwa jest wizyta w szybszym trybie - podaje Fundacja WHC w materiale dla mediów.

Długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty jest szczególnie dotkliwy podczas wstępnej diagnozy pacjenta. Na tym etapie chorzy z niepokojącymi objawami bez karty DiLO muszą cierpliwie czekać w kolejce, by trafić do specjalisty.

Ponadto brak karty DiLO oznacza dla pacjenta dłuższy czas oczekiwania na badania diagnostyczne, które mają na celu potwierdzenie, bądź wykluczenie nowotworu. W efekcie prowadzi to do utraty cennego czasu, który można byłoby wykorzystać na efektywne leczenie.

Pacjenci bez karty DiLO ustawiani są w osobnych kolejkach i najdłużej oczekują obecnie do (średni czas podany w tygodniach): dermatologa (8,2), hematologa dziecięcego (7,2), chirurga onkologa (4,5) oraz chirurga dziecięcego (4,5). Z kolei badania diagnostyczne, do których odnotowano najdłuższe kolejki (bez karty DiLO) to: biopsja guzków tarczycy (skierowanie od endokrynologa) - średnio 56,7 tygodnia; rezonans magnetyczny (MRI) głowy u dziecka - 29,3 tyg. USG węzłów szyjnych - 12,7 tygodnia.