Sprzęt to nie wszystko

Autor: Wojciech Kuta • • 12 grudnia 2013 12:44

Zmiany prawne, finansowe wsparcie lecznic i konieczność skutecznego budowania świadomości informatycznej wśród pracowników ochrony zdrowia. To istotne warunki umożliwiające powszechne wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej, o których mówili uczestnicy IX Forum Rynku Zdrowia.

Sprzęt to nie wszystko

Podczas sesji poświęconej informatyzacji naszego lecznictwa (22 października 2013 r.), Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, zaznaczył, iż terminy realizacji centralnego projektu P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) zostały skrócone w stosunku do wcześniej przyjętych.

- Technicznie będziemy gotowi do uruchomienia systemu P1 w czerwcu 2014 r., czyli o kwartał wcześniej niż planowano - mówił Marcin Kędzierski. - Dostarczamy już pierwsze wymagania techniczne, określające m.in., w jaki sposób e-recepty czy e-skierowania powinny być zaimplementowane w systemie informatycznym.

Jest to istotne m.in. z racji wyznaczonego przez resort zdrowia na 1 sierpnia 2014 r. terminu obowiązkowego prowadzenia przez placówki elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

Czym nie jest EDM?

Uczestnicy dyskusji oceniali zarówno przygotowanie lecznic, jak i stan prawny mający umożliwić powszechne wdrożenie EDM od 1 sierpnia 2014 roku.

- Warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym nie jest EDM. Do wdrożenia elektronicznej dokumentacji, zgodnej z wymogami określonymi przez ustawodawcę, nie wystarczy uruchomienie jednego modułu czy aplikacji, zakup skanerów i zatrudnienie odpowiedniej liczby sekretarek medycznych - stwierdziła Małgorzata Rusin, pełnomocnik dyrektora i kierownik Zespołu Technologii Informatycznych i Telemedycznych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Podkreślała, że EDM to generowanie i wysyłanie informacji z uporządkowanego zbioru danych w sposób dokładnie określony w rozporządzeniu. Dlatego nie wystarczy jedynie przygotowanie sieci LAN ani sam zakup sprzętu: - Konieczne jest przede wszystkim wdrożenie zintegrowanego systemu, który wspiera wszystkie procesy biznesowe szpitala oraz całą obsługę pacjenta.

- Ustawa mówi nie tylko o tym, że pojedyncze placówki mają być przygotowane do generowania dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, ale także, aby były stworzone warunki do wymieniania się danymi zawartymi w takiej dokumentacji. A to już wykracza poza zakres odpowiedzialności samego podmiotu leczniczego - stwierdza Małgorzata Rusin.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum