Sprzęt ma pozostać w szpitalu

Autor: AK • • 15 maja 2009 11:37

Rządowy projekt rozszerzenia wyłączeń spod egzekucji komorniczej

Pieniądze oraz sprzęt potrzebny do funkcjonowania szpitala zostaną wyjęte spod komorniczej egzekucji - wynika z przyjętego przez rząd projektu Ustawy o egzekucji komorniczej - poinformowała Rzeczpospolita.

Ustawa ma rozszerzyć przewidziany katalog wyłączeń spod egzekucji komorniczej o należności (wierzytelności) przypadające placówkom służby zdrowia z budżetu państwa lub od Narodowego Funduszu Zdrowia za udzielane świadczenia zdrowotne - do 75% każdorazowej wypłaty.

Wyłącza też spod egzekucji produkty lecznicze niezbędne do funkcjonowania ZOZ-ów przez trzy miesiące, a także niezbędne dla funkcjonowania placówek wyroby medyczne.

Wypełnienie luki

- Powszechny sprzeciw budzi egzekucja obejmująca wyposażenie placówek służby zdrowia - napisano w uzasadnieniu przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji. - Chodzi przecież o rzeczy w praktyce bezpośrednio ratujące życie i zdrowie ludzkie, czyli niezbędne dla prawidłowej ochrony pacjentów.

Nowe regulacje wypełnić mają lukę w przepisach, jaka powstała po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 stycznia 2007 r., który uchylił przepis ograniczający egzekucję z zaliczek przekazanych przez NFZ szpitalom na wykonywanie kontraktów. Trybunał uznał przepis za sprzeczny z Konstytucją RP, bo czynił uprzywilejowanymi jednostki gospodarki uspołecznionej, wśród nich ZOZ-y.

- Jeśli będzie takie ograniczenie, to komornicy się oczywiście do niego zastosują, ale czy powinno być tak szerokie? - pyta w Rzeczpospolitej Andrzej Kulągowski, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Wątpliwości

- W ochronie publicznych ZOZ-ów można zauważyć pewną konsekwencję: już teraz nie można ogłosić ich upadłości.

Obawiam się, że mając takie ulgi, szpitale będą z nich korzystać, nie dbając o lepsze gospodarowanie, poprawianie wyników finansowych - wskazuje z kolei Piotr Zimmerman, radca prawny w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Wyprzedzając tego rodzaju zarzuty, w uzasadnieniu projektu napisano, że w odróżnieniu od dawnego przepisu, uznanego za niekonstytucyjny, nowy odnosi się wyłącznie do dłużników (ZOZ-ów), którzy nie działają w pełni na zasadach rynkowych, ale są obciążeni obowiązkami z zakresu opieki zdrowotnej. Teraz ustawa trafi do Sejmu; ma wejść w życie po trzech miesiącach od momentu ogłoszenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum