Spokojnie czekają na audyt

Autor: WR • • 03 lipca 2008 13:28

W poznańskim oddziale transplantacji szpiku kostnego

Dzieci z Wielkopolski mogą już korzystać z leczenia w nowym oddziale transplantacji szpiku kostnego przy Klinice Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 Akademii Medycznej w Poznaniu. Wcześniej, działający od 1989 roku wielkopolski pediatryczny oddział transplantacyjny, nie spełniał już obowiązujących na świecie standardów leczenia i groziło mu zamknięcie.
- Gdyby nie powstał nowy oddział, nie uzyskalibyśmy akredytacji Europejskiej Grupy ds. Transplantacji Szpiku. To natomiast oznacza brak dostępu do rejestru dawców niespokrewnionych - tłumaczy prof. Jacek Wachowiak, kierownik Kliniki. - Byłaby to prawdziwa tragedia dla chorych dzieci, bo w ubiegłym roku aż 70% transplantacji w Polsce wykonano właśnie od dawców niespokrewnionych.
Na nowym Oddziale bez obaw oczekiwać będziemy na audyt, który zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej może nastąpić już w kwietniu 2007 r.
Rozpoczęcie budowy stało się możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu firmy Janssen- -Cilag Polska, która przekazała kwotę 700 tys. zł. Budowę wspierali mieszkańcy Poznania, liczne instytucje oraz polsko-niemiecki łańcuch ludzi dobrej woli, zapoczątkowany przez poznańskiego radnego, Wojciecha Wośkowiaka. Inwestycję dofinansowało również Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.
Oddział został uroczyście otwarty 10 listopada 2005 roku. Będzie na nim funkcjonowało 8 stanowisk transplantacyjnych, co pozwoli na przeprowadzenie około 40-50 zabiegów rocznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum