Sieć szpitali coraz bliżej

Autor: OPR. MAK, PAP • • 17 marca 2017 13:10

Prawdopodobnie za tydzień rząd przyjmie ustawę wprowadzającą sieć szpitali - powiedział 31 stycznia minister zdrowia KONSTANTY RADZIWIŁŁ. Dodał, że uwzględniono wiele uwag zgłoszonych podczas konsultacji.

Sieć szpitali coraz bliżej

Radziwiłł ocenił na antenie Polsat News, że ustawa wprowadzająca sieć szpitali jest obecnie "najbardziej gorącym problemem, najbardziej dyskutowanym". Szef resortu zdrowia wskazał, że projekt został skierowany do konsultacji na początku listopada.

Pół tysiąca stron uwag

- Dochodzimy do momentu, w którym prawdopodobnie za tydzień rząd przyjmie tę ustawę - powiedział minister.

- Mówimy o ustawie, która ma wejść w życie 1 lipca 2017 r. To pokazuje również tryb pracy. My naprawdę rozmawiamy, słuchamy tych, którzy mają coś do powiedzenia. W tej sprawie otrzymaliśmy, o ile pamiętam, około 500 stron uwag. Bardzo wiele z nich zostało uwzględnionych. Bardzo dużo zmian zostało poczynionych pod wpływem konsultacji - dodał minister.

Resort proponuje utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. PSZ ma także obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Zgodnie z zapowiedziami, ok. 85% środków przeznaczonych na lecznictwo szpitalne zostanie wykorzystane w ramach sieci, natomiast pozostałe środki będą dzielone w ramach konkursów.

W PSZ będą mogły znaleźć się szpitale, które mają izbę przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będzie musiała spełniać jedynie część placówek, np. szpitale onkologiczne i pulmonologiczne). Szpitale te muszą także mieć zawartą przez co najmniej 2 lata kalendarzowe oraz w momencie kwalifikacji umowę z NFZ w zakresie dotyczącym świadczeń, których dany szpital może udzielać w ramach PSZ.

Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie obejmującym łącznie wszystkie profile, w ramach których świadczeniodawca udziela świadczeń w PSZ. Szpital zakwalifikowany do danego poziomu będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ.

W PSZ ma zostać wyodrębnionych sześć poziomów szpitali. Do poziomu I mają należeć przede wszystkim szpitale powiatowe, do II - szpitale realizujące bardziej skomplikowane świadczenia, a do III - wieloprofilowe szpitale specjalistyczne. Następne dwa poziomy to szpitale onkologiczne i pulmonologiczne oraz pediatryczne. Ostatni poziom - szpitali ogólnopolskich - obejmie instytuty oraz szpitale kliniczne utworzone przez ministra i uczelnie medyczne.

OZZL krytykuje projekt

Stanowisko w sprawie projektu dotyczącego sieci szpitali opublikował m.in. Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. OZZL nie popiera tworzenia sieci szpitali w sposób, w jaki proponuje projekt ustawy.

Jak czytamy w stanowisku OZZL, "celem tego systemu (podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej - PSZ - red.) jest stworzenie zamkniętej listy szpitali, które będą finansowane ze środków publicznych w formie rocznych budżetów. Jest to, w ogromnej części, powrót do organizacji znanej z okresu PRL".

"Określone przepisy ustawy - artykuły 95 l, m, n - opisują sposób tworzenia tego "systemu zabezpieczenia" i zawierają podział szpitali na poszczególne stopnie oraz zasady i kryteria kwalifikujące do poszczególnych stopni, a także liczne dodatkowe kryteria, wyjątki od głównych zasad, uzupełniania do nich itp. W sumie stworzony jest niezwykle skomplikowany (i biurokratyczny) opis, który - stwarzając wrażenie obiektywnego procesu kwalifikacji do sieci szpitali - de facto umożliwia Ministrowi Zdrowia zupełnie dowolne (arbitralne) wpisanie do niej lub zdyskwalifikowanie dowolnego szpitala. Arbitralność tę podkreśla przepis art. 95 n ust 8, który nie przewiduje możliwości odwołania się do sądu administracyjnego od decyzji w sprawie niezakwalifikowania do sieci" - głosi stanowisko OZZL.

Związek ten uważa, że proponowana sieć to wyłącznie próba wyeliminowania z publicznego finansowania niektórych szpitali. "Sposób, w jaki chce się tego dokonać, jest bardzo zawiły i jednocześnie korupcjogenny" - wskazuje OZZL.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum