PM | 01-03-2011 10:01

Serial i wsparcie finansowe

45-lecie polskiej transplantologii

26 stycznia 1966 r. - w Warszawie przeprowadzony został pierwszy przeszczep nerki w Polsce. - To był bardzo emocjonujący dzień dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla profesora Jana Nielubowicza - wspomina profesor Wojciech Rowiński, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej, wówczas młody pracownik kliniki transplantologii Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).

W latach 60. przeszczepienie nerki było jeszcze wielką rzadkością, a operacja wykonana w Warszawie należała do pionierskich. Wcześniej przeprowadzono około 600 przeszczepów na całym świecie.

Życie po przeszczepie

Robert Kęder 10 lat temu przeszedł operację przeszczepienia wątroby. Obecnie jest prezesem Polskiej Federacji Pacjentów Dialtransplant. - Mój apetyt na życie rośnie. Po transplantacji uczę się roli ojca - przyznaje Kęder.

Przy schyłkowej niewydolności narządów transplantacja jest często jedynym sposobem na uratowanie ludzkiego życia. Jednocześnie, dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, długość życia osób po przeszczepie rośnie. Poprawia się także jego jakość.

Po transplantacji i związanej z nią długotrwałej rekonwalescencji pacjenci z przeszczepionym narządem wracają do normalnego funkcjonowania. Następuje reintegracja społeczna, zawodowa i rodzinna.

Zdaniem Roberta Kędera, warto się zastanowić nad tym, czy jesteśmy za, czy przeciw transplantacji oraz czy akceptujemy decyzję o ewentualnym pośmiertnym przekazaniu naszych organów do przeszczepu.

Nasz rozmówca uważa, że każda decyzja jest lepsza niż jej brak, ponieważ jasna sytuacja ułatwia lekarzom działania w kluczowym momencie. Dlatego warto zarejestrować swój brak zgody w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.

Jednym z pomysłów na upowszechnianie wiedzy na temat transplantacji oraz tworzenie pożądanej postawy społecznej, rozumianej jako świadoma gotowość do użycia naszych organów po śmierci w celu ratowania życia innych ludzi, jest powstający właśnie serial dokumentalny o transplantacji. Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany 8 lutego.

Jest lepiej

Zdaniem profesora Rowińskiego, obecny rząd zrobił dla transplantacji bardzo dużo. - Wychodzimy z "dołka", jaki powstał w 2007 r. W 2010 r. było znacznie lepiej niż w poprzednim - ocenia krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej.

Według profesora, dobra sytuacja w zakresie liczby przeszczepów panuje zwłaszcza w województwach zachodniopomorskim i wielkopolskim, gdzie wykonuje się odpowiednio 32 i 30 przeszczepów na milion mieszkańców. To europejska norma. Jednocześnie najmniej przeszczepów ma miejsce w województwach małopolskim i podkarpackim.

Minister Kopacz przedstawiła w dniu jubileuszu 45-lecia polskiej transplantologii założenia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Przez najbliższe 10 lat Ministerstwo Zdrowia będzie corocznie przekazywać 45 milionów złotych na polską transplantologię