Same pieniądze nie leczą

Autor: Iwona Bączek • • 12 grudnia 2013 13:03

W październiku br. odbył się Europejski Kongres Onkologiczny, na którym prezentowane były najnowsze dane dotyczące wyników leczenia nowotworów. Okazało się, że jesteśmy pod tym względem na poziomie Rumunii.

Same pieniądze nie leczą

Według diagnozy PTO, wynika to nie tylko z niedoboru środków, ale również z pewnych strategicznych błędów, które popełniono w organizacji polskiej onkologii - mówił prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podczas sesji "Dokąd zmierzasz onkologio?" w ramach IX Forum Rynku Zdrowia.

W jego ocenie, brakuje całościowej strategii i koordynacji postępowania, szwankuje także profilaktyka pierwotna i wtórna. - Nie stosujemy nowoczesnego zarządzania opartego na wiedzy: w ogóle nie uwzględniamy czynników ekonomicznych i efektywności działania. Onkologia jest bardzo ekstensywna: stać nas na niepotrzebne hospitalizowanie tysięcy chorych, a jednocześnie nie ma pieniędzy na innowacyjne technologie diagnostyczne i terapeutyczne, a chorzy czekają w kolejce na podstawowe badania - przypomniał prof. Jassem.

Spór o Narodowy Instytut Raka

- Jeśli chodzi o NIR, koncepcję PTO różni od koncepcji Centrum Onkologii-Instytutu przekonanie, iż Narodowy Instytut Raka powinien zajmować się nadzorem, koordynacją, wytyczaniem kierunków badań naukowych: niezbędne jest powołanie instytucji ustalającej zasady i nadającej stopnie referencyjności - mówił prezes PTO.

- Jeżeli będzie to szpital, pojawia się niebezpieczny konflikt interesów. W jaki sposób członek sieci, która będzie podmiotem wspomnianej referencyjności, może decydować, komu jaką referencyjność nadać? Nie może być tak, że ta sama instytucja dyktuje warunki, a jednocześnie jest podmiotem tych warunków. Ponadto PTO proponuje, aby NIR nie zatrudniał pracowników, ale czerpał ze wszystkich zasobów intelektualnych w kraju. Tymczasem w założeniu CO-I w NIR mają pracować osoby z Centrum Onkologii, którym będzie pomagać rada koordynacyjna o niejasnych uprawnieniach i to raczej jako głos doradczy - wyjaśniał prof. Jacek Jassem.

- Nie stać nas na budowanie NIR jako tworu wirtualnego - oponował prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, pełnomocnik dyrektora ds. badań klinicznych Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. - Mamy składający się z trzech jednostek CO-I, największą placówkę onkologiczną w kraju, która ma odpowiednią bazę i może stanowić Narodowy Instytut Onkologii i Hematologii. Poza tym proponowany jest jednocześnie organ nadzorczy, certyfikujący jednostki, czyli Krajowa Rada ds. Onkologii i Hematologii. To są dwa niezależne twory - przekonywał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum